Sekrety Piotrkowa

Autor:
Agnieszka Warchulińska
Wydawca:
Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński (2015)
ISBN:
978-83-7729-271-6
Autotagi:
druk
ikonografia
książki
publikacje popularnonaukowe
3.8 (6 głosów)

Przyciemnione światło, powietrze gęste od papierosowego dymu i szmer przyciszonych rozmów tworzyły specyficzny klimat kawiarni "Pod Ormianinem" - co łączyło ją z twórcą "Pana Samochodzika" Zbigniewem Nienackim? Pewnego dnia na piotrkowskim rynku wystrzelono z armaty prochy lekarza - jaka historia kryje się za tym przerażającym zdarzeniem? Życie pewnej amerykańskiej sufrażystki mogłoby stanowić kanwę dla niejednego hollywoodzkiego scenariusza filmowego - czy znasz Ernestynę Polowsky? Na kartach Sekretów Piotrkowa czas zatrzymał czterdzieści wspaniałych, zadziwiających, a czasami nawet mrożących krew w żyłach opowieści. Na odkrycie czekają m.in. tajemnice niedokończonej dzielnicy i bizantyjskiej kopuły, słabe oblicze Temidy oraz arcydzieło stworzone z opakowań po dezodorantach, sprężyny z łóżka i rurki od namiotu.Na specjalnie wybranych unikatowych fotografiach możemy podziwiać zakamarki Piotrkowa Trybunalskiego i bezkarnie podróżując w czasie, odkrywać to czarodziejskie miasto na nowo!
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Jeśli ktoś się spodziewa pełnej historii miasta to nie tutaj. Jest to zbiór krótkich i ciekawych epizodów z życia Piotrkowa, wspomnień kilku miejsc, których już nie ma. Ale sa też miejsca, które są, a o których istnieniu i przeszłości niewielu piotrkowian wie. Ja idę zwiedzać :)
  • Jestem lokalną patriotką i uwielbiam czytać o swoim mieście. I nieważne czy o zabytkach czy o kuchni. • Zacznę od plusów : pięknie wydana, mnóstwo świetnych zdjęć, rozdziały krótkie i zwięzłe. Znalazłam jeden minus : niczym mnie pani Autorka nie zaskoczyła... a tego oczekiwałam po książce, która ma w tytule "sekrety". • A może moje oczekiwania były zbyt wygórowane? Sama już nie wiem.... • Polecam przeczytać i się przekonać.
  • Spodziewałem się czegoś ciekawszego.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo