Sisi:

cesarzowa mimo woli

Tytuł oryginalny:
Accidental empress
Autor:
Allison Pataki
Tłumacz:
Alina Patkowska
Wydawca:
HarperCollins Polska (2015)
ISBN:
978-83-276-1459-9
Autotagi:
biografie
druk
książki
powieści
4.5 (4 głosy)
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Sisi. Cesarzowa mimo woli. • Pisarka, ukazuje rzeczywisty świat księżniczki Elżbiety Bawarskiej zwanej Sisi. Choć filmy z Romy Schreider pokazuje landrynkowy świat cesarzowej Austrii. Film z 2009 jest przybliżony do tej książki. Życie cesarzowej Elżbiety różni się o 180 stopni. Musi opuścić swój rodzinny dom i zamieszkać w Wiedniu. • Prawie każdy wie, że Elżbieta nie miała łatwego życia w Austrii. Zderza się ze sztywnymi zasadami, protokołami życia we dworze austriackim. Panowanie arcyksiężnej Zofii na zamku, daje znać młodej cesarzowej. Arcyksiężna, uważa że cesarzowa jest za młoda, aby opiekować się dziećmi. Wg matki cesarza rolą Sisi jest trwać przy cesarzu Franciszku Józefie. • Książka ukazuje prawdziwe relacje jakie panowały na dworze wiedeńskim. Jakie były ukrywane przed światem. W dzisiejszym świecie może nie uwierzenia, ale taka była rzeczywistość. • Jakie skutki były, że cesarz i arcyksiężna, uważali że Austria jest samodzielna i nie potrzebuje pomocy w rządzeniu. II poł. XIX wieku ukazuje jak historia potrafi zadrwić z takiej sentencji, zasady. Pomoc przychodzi w tworzeniu Cesarstwa Austro - Węgierskiego.
  • Życie Cesarzowej, zwłaszcza po pobycie w Austrii oraz obejrzeniu filmu, wydaje się usłane różami. Tą teze można już obalić po przeczytaniu pierwszej, lepszej notatki bibl­iogr­afic­znej­... Książka zdecydowanie kieruje się na również negatywnych aspektach życia z Franciszkiem. Pokazany jest konflikt z teściową, niedocenienie przez Franciszka, itp. Za to ogromny plus. Minus za wybielenie charakteru samej cesarzowej. Kolejny, za masę ckliwych, wręcz przynudzających opisów, które powodują że połowa książki jest po prostu nudna.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo