Purpurowe gniazdo

Autor:
Bożena Kraczkowska
Ilustracje:
Kamila Stankiewicz
Wydawcy:
Novae Res - Wydawnictwo Innowacyjne (2013-2014)
Legimi (2013)
Novae Res - Wydawnictwo Innowacyjne W. Gustowski K. Szymoński
ISBN:
978-83-7722-990-3, 978-83-7722-991-0
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
opowiadania
powieści
proza
5.0 (2 głosy)

Gdy Święty Mikołaj, znudzony dotychczasowym życiem, bierze urlop i znika w Zamrożonym Lesie, jego przyjaciele – królik Chrupuś, renifer Ramon i mały troll Trolek natychmiast organizują poszukiwania. W drodze bohaterowie zaprzyjaźniają się z leśnymi zwierzętami i dowiadują się od nich, dlaczego Zamrożony Las jest niemy. Okazuje się, że to sprawka Pięknej Zimy, która uwięziła w tajemnym miejscu wszystkie ptaki świata. Nasi bohaterowie muszą teraz zmierzyć się z podwójnym wyzwaniem – odnaleźć Świętego Mikołaja i uwolnić ptaki. Czy im się to uda? Mamy nadzieję, że tak. W przeciwnym razie dzieci na całym świecie nie dostaną prezentów, a lasy pozostaną nieme na wieki.Każdego roku Święty Mikołaj odwiedza mój dom. Święta Bożego Narodzenia bez Niego? To niemożliwe! Ciepło, dobro, miłość, przyjaźń, smaki, zapachy... wszystko tu jest. “Purpurowe Gniazdo" to mądra, pełna kolorów opowieść. Mmm..., a jak by te obrazy przenieść na scenę? Przeczytajcie tę książkę, polecam.Iwona Pavlović (tancerka, choreograf, reżyser)Kiedy Święty Mikołaj chce się wybierać na urlop, kiedy nie chce zajmować się prezentami, zaczyna się robić niebezpiecznie. Wiem, że coraz trudniej wierzyć w Mikołaja. Ja wierzę. Jeśli chcecie, żeby mimo wszystko do Was przyszedł – przeczytajcie tę książeczkę. Ja przeczytałem. Do mnie przyjdzie.Wojciech Malajkat (aktor, reżyser, dyrektor warszawskiego teatru “Syrena”)

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • To nie jest książka o Bożym Narodzeniu! • chociaż występują w niej i Mikołaj i renifery, krasnale i trolek. • Mroźna zima w środku lipcowego sadu i święty Mikołaj brodzący boso w soczystej zieloności. Boże Narodzenie w środku wakacji? Tak właśnie jest w książce "Purpurowe gniazdo" Bożeny Kraczkowskiej. • W tej opowieści wiele rzeczy nie jest takimi, jakimi się pozornie wydają. Jest tu też mnóstwo ciekawych pomysłów i zadziwiających przeniesień. Na przykład moment, gdy Marcysia, bohaterka książki, opuszcza bajkę, aby znaleźć się w innej bajce. Książka napisana lekko, z niewymuszonym, inteligentnym poczuciem humoru. • Krytycy w swoich recenzjach stawiają Purpurowe gniazdo obok takich dzieł literatury dziecięcej jak Mały książę czy Dzieci z Bullerbyn. Stawiają, ale nie porównują. I słusznie, bo opowiadanie polskiej autorki ma niepowtarzalny klimat, kolorystykę i wyjątkowe przesłanie. • Autorka zastosowała w książce zabieg przenikania czasów i zrobiła to tak zręcznie, że ani przez chwilę nie straciłam wątku. • Opowieść zaczyna się buntem świętego Mikołaja, który stwierdza, że też chce mieć święta, więc nie będzie w tym roku rozwozić prezentów. Ale myli się ten, kto uważa, że Purpurowe gniazdo jest opowieścią bożonarodzeniową. Po przewróceniu pierwszej kartki okazuje się, że Purpurowe Gniazdo to książka w książce i że czyta nam ją dziewczynka o imieniu Marcysia. Autorka użyła świąt jako pięknego i ciepłego tła do opowiedzenia czy raczej przypomnienia nam o ważnych sprawach - o więziach rodzinnych (relacja między Marcysią a jej rodzicami i babcią), o tolerancji. "Purpurowe gniazdo" przypomina nam o znaczeniu przyjaźni i o tym, że najważniejsza w życiu człowieka jest miłość. • Cała reszta opowieści dzieje się latem, w wiejskim gospodarstwie położonym gdzieś w Górach Świętokrzyskich. Dlatego też książka jest aktualna przez cały rok :) • "Każdy z nas jest małym purpurowym gniazdem, bo w każdym z nas toczy uwięzione życie. Sztuka polega na tym, aby to życie uwolnić." - takie jest też przesłanie książki - mądre, ale nie moralizatorskie. Chętnie przeczytam inne książki tej autorki.
    +2 trafna
  • Szukając książki "Purpurowe gniazdo" trafiłem na bloga książki. Tutaj widzę tylko jedną recenzję a na blogu jest ich chyba z kilkanaście i warto przeczytać co myślą inni. Jestem zadowolony że większość recenzji pokrywa się z moim zdaniem. Książka jest bardzo dobra, ma piękne rysunki a Autorka na pewno jest bardzo utalentowana. Znam jej wiersz o hipopotamie. Nic więcej nie słyszałem. "Purpurowe gniazdo" przeczytałem mojemu synkowi w jeden wieczór bo nie chciał zasnąć zanim nie skończę.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Truskawa
Miwo
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo