Akademia Dobra i Zła

Tytuł oryginalny:
School for Good and Evil
Inne tytuły:
Akademia Dobra i Zła 1
Autor:
Soman Chainani
Ilustracje:
Iacopo Bruno
Tłumacz:
Małgorzata Kaczorowska
Wydawca:
Wydawnictwo Jaguar (2015-2021)
ISBN:
978-83-7686-350-4, 978-83-8266-002-9
Autotagi:
beletrystyka
druk
książki
powieści
proza
4.3 (4 głosy)

Najlepsze przyjaciółki Sofia i Agata rozpoczynają naukę w baśniowej Akademii Dobra i Zła, gdzie zwyczajni chłopcy i dziewczęta uczą się, jak być bohaterami albo... złoczyńcami. Różowa sukienka, szklane pantofelki i dobre uczynki dają Sofii pewność, że zostanie prymuską w Akademii Dobra i ukończy ją jako księżniczka z bajki. Tymczasem Agata, w czarnych, workowatych sukienkach, ze złośliwym kotem, nieznosząca niemal całego świata, wydaje się idealną kandydatką do Akademii Zła. Kiedy jednak dziewczyny zostają porwane do Bezkresnej Puszczy, okazuje się, że ich przeznaczenie zostało zamienione: Sofia trafia do Akademii Zła, by uczyć się pielęgnacji brzydoty, rzucania klątw i szkolenia sługusów ; Agata ląduje w Akademii Dobra, wśród przystojnych książąt i ślicznych dziewcząt, by brać udział w lekcjach etykiety dla księżniczek i poznawać język zwierząt. A jeśli ta pomyłka to tylko pierwszy krok, zmierzający do pokazania, jakie naprawdę są Sofia i Agata?
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Ta książka to kwintesencja powiedzenia, żeby nie określać książki po jej okładce. Piękno w niej staje się próżne, wychodzi z założenia, że ładna buzia wystarczy aby być dobrym, a bez znaczenia staje się to, co ma się w duszy. Jakież było zdziwienie, kiedy na każdym kroku prawdziwe dobro było wybieranie, zamiast pięknego zła, które tylko sprawiało pozory dobra. • Cudowny morał wpleciony pomiędzy magiczne przygody dwóch przyjaciółek, które pomimo różnic potrafią akceptować się wzajemnie i wybaczają sobie popełnione przez nie błędy. • Przeczytać tę książkę powinien każdy, aby nauczyć się przebaczenia, wyrozumiałości oraz podchodzenia do rzeczy pozornie oczywistych z otwartą głową.
  • „Akademia Dobra i Zła” to książka, w której baśniowym świecie przepadłam już po pierwszych przeczytanych stronach. Fakt faktem, trafiłam na nią przypadkowo, w dodatku przyciągnięta okładką, ale liczy się fakt, że jednak znalazła się w moich rękach, i teraz jestem z tego naprawdę zadowolona. • Opowieść o Sofii i Agacie jest naprawdę wzruszająca, pełna akcji, bardzo często też szczera do bólu. Podoba mi się pomysł kontrastów: dobro – zło, księżniczka – wiedźma. • Książka miała jednak jeden minus: co jakiś czas podczas lektury nie mogłam się połapać, o co chodzi i danym fragmencie, musiałam czytać go kilka razy. Jednakże zdarzało się to sporadycznie. • Myślę, że „Akademia Dobra i Zła” jest jak najbardziej godna przeczytania.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo