Białe zęby

Tytuł oryginalny:
White teeth
Autor:
Zadie Smith ...
Tłumacz:
Zbigniew Batko (1940-2007)
Wydawcy:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2002-2015)
Wydaw. Znak (2011)
Świat Książki (2003)
Zakład Nagrań i Wydawnictw Związku Niewidomych (2003)
Wydane w seriach:
Proza
Proza - Znak
Rasowa Proza
Autotagi:
druk
książki
powieści
Więcej informacji...
4.0 (8 głosów)

Napisana przez zaledwie 25-letnią autorkę obszerna, pełna epickiego rozmachu powieść o losach trzech rodzin emigrantów mieszkających w Londynie. Bohaterami powieści są: Archie, czterdziestosiedmioletni Anglik, życiowy nieudacznik, który wszelkie decyzje podejmuje, rzucając monetą, młoda Jamajka Clara Bowden, córka świadków Jehowy, która na skutek nieoczekiwanych zdarzeń zostaje żoną Archiego, przybyły z Bangladeszu blisko pięćdziesięcioletni Samad, który walcząc z własnymi słabościami, za wszelką cenę stara się zachować religijną tożsamość. W powieściowym mikroświecie jak w lustrze odbijają się najważniejsze zagadnienia współczesności: problem tolerancji, asymilacji i tożsamości. Zadie Smith znalazła na mówienie o tych sprawach swój własny sposób - z pozoru dość zabawny, chwilami wręcz groteskowy, w istocie zaś bardzo dojrzały i mądry.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka bardzo ciekawa,wielowątkowa i przede wszystkim wciąż na czasie choć została wydana wiele lat temu.Porusza problem imigracji i związane z nim rozczarowania,a także problem wychowania dzieci w nowej,obcej bądź co bądź kulturze zachodu.
    +2 trafna
  • Polecam! Warto poświęcić tych parę godzin na przeczytanie tej powieści. Jest to książka o emigrantach ale przede wszystkim o naszych ambicjach, życiowych celach i najważniejsze o wychowaniu kolejnych pokoleń. Momentami powieść zmienia formę w paradokument co przeszkadza w czytaniu ale są w niej rodzynki z najlepszego gatunku brytyjskiego humoru. Nota mocne 4.
  • Książkę czyta się bardzo dobrze. Opowiada ona o losach imigrantów i Anglików żyjących w Londynie, którzy zmagając się z własnymi słabościami próbują zachować własną tożsamość w wielokulturowym mieście.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Zadie Smith Zbigniew Batko (1940-2007) Jacek Kiss
Tłumacz:Zbigniew Batko (1940-2007)
Lektor:Jacek Kiss
Wydawcy:Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2002-2015) Wydaw. Znak (2011) Świat Książki (2003) Zakład Nagrań i Wydawnictw Związku Niewidomych (2003)
Serie wydawnicze:Proza Proza - Znak Rasowa Proza
ISBN:83-240-0243-X 83-7311-876-4 978-83-240-0244-3 978-83-240-1195-7 978-83-240-1782-9 978-83-240-3485-7 83-240-043-X 83-240-9243-X 84-7311-876-4 978-83-240-1782
Autotagi:audiobooki beletrystyka czasopisma druk epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 33 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo