Czarownik z Krainy Oz

Tytuł oryginalny:
Wizard of Oz
Autor:
L. Frank Baum (1856-1919)
Ilustracje:
Evelyn Copelman (1919-2003)
Tłumacz:
Bogumiła. Kaniewska
Wydawca:
Vesper (2013)
ISBN:
978-83-7731-149-3
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Źródło opisu: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu - Katalog centralny
3.0

Z szarej, suchej, spopielałej prerii w Kansas tornado porywa wraz z domem Dorotkę i jej pieska Tota, przenosi do wspaniałej, kolorowej krainy Oz i zrzuca wprost na Złą Wiedźmę ze Wschodu. Dziewczynka zabiera srebrne trzewiczki, jedyne co zostało po wiedźmie, i za radą Dobrej Czarownicy z Północy, rusza do Szmaragdowego Miasta na poszukiwanie Wielkiego Czarownika Oza, który jako jedyny ma moc, by odesłać Dorotkę do cioci Emmy i wujka Henry'ego. Po drodze dziewczynka poznaje i zaprzyjaźnia się ze Słomianym Strachem, który marzy o odrobinie rozumu, Blaszanym Drwalem, który bardzo chciałby mieć zdolne do miłości serce i Tchórzliwym Lwem, którego wielkim marzeniem jest bycie odważnym. Ich wspólna podróż ma być spełnieniem tych pragnień.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • L. Frank Baum to amerykański pisarz znany głównie z Czarownika z krainy Oz. W Polsce książkę tę wydało m.in. wydawnictwo Vesper w 2013 roku. • Dorotka mieszka w Kansas, lecz pewnego dnia tornado porywa jej dom i unosi w powietrze. Dziewczynka i jej piesek Toto trafiają do dziwnej krainy, której nigdy wcześniej nie widzieli. Okazuje się, że Dorotka jest w krainie Oz. Dom przez przypadek przygniótł Złą Wiedźmę ze Wschodu i dziewczynka otrzymuje jej srebrne buciki. Radzi się Dobrej Czarownicy, jak ma wrócić do domu. Jedyną nadzieją może być Wielki Czarownik Oz. Dorotka nie waha się ani chwili i rusza w drogę do Szmaragdowego Miasta. Po drodze poznaje nie tylko krainę, ale też nowych przyjaciół – Słomianego Stracha na wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa. Oni też chcą poprosić o coś Oza, więc dołączają do wyprawy Dorotki i przeżywają masę przygód. • Trzecioosobowy narrator opowiada o tym, co przeżywają przyjaciele. Ich podróż usiana jest różnymi niebezpieczeństwami, ale zawsze wychodzą z nich obronną ręką. Mogą na sobie polegać, wspólnie mogą więcej. Wspierają się i pomagają sobie. • Postacie są dość ciekawe. Początkowo czytelnik wierzy, że brakuje im rozumu, serca i odwagi, lecz po pewnym czasie dostrzegamy, że jedyne, czego nie mają do pewności siebie. Kolejne przygody pokazują, że wystarczy odrobina wiary w siebie, by każdy z nich odnalazł upragnioną część w sobie. Nie są jednak usatysfakcjonowani i nadal chcą, by pomógł im Oz. • Jedyną potrzebującą w tej gromadzie jest Dorotka, która chce wrócić do domu, ale nie wie, jak to zrobić. Jest to odważna dziewczynka, która ma dobre serce. Wysłuchuje swoich towarzyszy i chce im pomóc, jest sprawiedliwa i przyjacielska. • W książce znajdziemy oryginalne ilustracje Evelyn Copelman. Są inne niż znane nam obecnie rysunki. Kreska jest inna, kolory mniej wyraźne. W treści znajdziemy czarno-białe rysunki, które doskonale pasują do aktualnych scen. To ładny dodatek do opowieści. • Książka opowiada o pragnieniu zmian, o współpracy, dobroci. Znajdziemy w niej wiele wątków, o których warto pomyśleć. Jest życie w kłamstwie, przypadkowe spotkania, magia i nauka. Przede wszystkim jest to jednak powieść o zmianie wewnętrznej i poznawaniu siebie. Przy okazji to lektura przygodowa, w której nie brakuje akcji. • Czarownik z krainy Oz jest klasyką literatury dziecięcej. Jedyne, co mi się w nim nie podobało, to dość krwawa i niesamowicie smutna opowieść Blaszanego Drwala. Nie miałam wcześniej okazji poznać tej lektury, ale cieszę się, że to nadrobiłam. To mądra i ciekawa opowieść dla młodszych czytelników. • Polecam tym, którzy jeszcze nie znają tej powieści. Warto zerknąć, by dowiedzieć się, co sprawiło, że książka ta jest znana na całym świecie. To jedna z tych opowieści, które powinien poznać każdy.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo