Żywot Briana:

Monty Python

Tytuł oryginalny:
Life of Brian
Reżyseria:
Terry Jones (1942-2020)
Zdjęcia:
Peter Biziou
Aktorzy:
Terry Jones (1942-2020)
John Cleese
Graham Chapman (1941-1989)
Terry Gilliam ...
Kompozytor:
Geoffrey Burgon ...
Wydawcy:
Imperial Entertainment Home Video (2004)
Columbia Tristar Home Entertainment (1979)
Best Film
Imperial CinePix
Autotagi:
DVD
filmy i seriale
nagrania wideo
Więcej informacji...
4.6 (7 głosów)

Drugi w kolejności kinowy film Monty Pythona to obrazoburcza satyra wymierzona zarówno w religię, jak i hollywoodzkie stereotypy, obecne w filmach o tematyce biblijnej. Brian, rówieśnik Chrystusa, przychodzi na świat w Betlejem i zostaje omyłkowo uznany za Mesjasza. Wszyscy członkowie grupy Monty Pythona mają okazję zabłysnąć i wprost prześcigają się w odgrywaniu licznych ról. Wyśmiewają się z wszystkich i wszystkiego. (opis dystrybutora)
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Jak dla mnie szczytowe osiągnięcie grupy Monty Pythona. I absolutnie nie obraża on mych uczuć religijnych, bo przecież opowiada on historię "alternatywną", dziejącą się obok. Po prostu historię dzieciaka urodzonego szopę obok, tyle że pochodzącego z "pokalanego" poczęcia. • Nie jest jednak łatwo przebrnąć przez ten film. Długo nie wiadomo o co właściwie chodzi i wielu może odpaść... z nudów. Bo i humor jest przyciężkawy. Ale to jest właśnie pozycja, którą nie tylko warto, ale też i obowiązkowo należy obejrzeć wiele razy. Bo w odróżnieniu od innych produkcji Monty Pythonów nie jest to zbitek skeczy, ale historia od A-Z, którą trzeba połknąć w całości by ją docenić. Jak dla mnie nie ma słabych punktów... noooo może jeden. Tą krótką wycieczkę w statku kosmicznym mogli sobie odpuścić, choć z drugiej strony jest ona jak najbardziej montypythonowa, taka "kompletnie z innej beczki", a co za tym idzie char­akte­ryst­yczn­a dla nich. • Czy obraża, czy nie, to kwestia dyskusyjna. Ja uważam, że to po prostu humor, akurat w okolicach religijnych, ale Bóg ma poczucie humoru. Inaczej nie stworzyłby mrówkojada. • "Always look on the bright side of life". To najwspanialsza pointa, jaką mógł się zakończyć ten film. Wielu ludziom trudno jest zauważać tą jasną stronę mocy... :) • Szczerze polecam obejrzeć 3 razy. A potem jeszcze 30.
    +6 wyrafinowana
Dyskusje
  • Kiedyś kontrowersyjny, a dziś?
    Gdy po raz kilkusetny oglądam ten film, to sam nadziwić się nie mogę, że kiedyś ten film naprawdę był na cenzurowanym. Że był niby tak obrazoburczy, że aż cud, że w ogóle powstał (wycofanie finansowania, to najmocniejszy atrybut cenzury prewencyjnej). • Ale czy dziś ten film już tak szokuje? Czy zwykłe kino fabularne w ciągu tych kilku...dziesięciu już lat, nie poszło zdecydowanie dalej? Ja jestem zdania, że tak. • A może po prostu dziś jest już przyzwolenie na powszechne kpienie z religijności i taka komedia jak Żywot Briana to waga lekka w porównaniu do dział wytaczanych przez wojujących ateistów?
    Odpowiedzi: 5, ost. zmiana: 27.08.2012 09:08
    dariusz    szu    emssik    myszy0    Markus   
    [awatar]
    szu
Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Monty Python
Reżyseria:Terry Jones (1942-2020)
Zdjęcia:Peter Biziou
Aktorzy:Terry Jones (1942-2020) John Cleese Graham Chapman (1941-1989) Terry Gilliam Eric Idle Michael Palin Terence Bayler Carol Cleveland Kenneth Colley Neil Innes
Scenariusz:Terry Jones (1942-2020) John Cleese Graham Chapman (1941-1989) Terry Gilliam Eric Idle Michael Palin
Kompozytorzy:Geoffrey Burgon Eric Idle Michael Palin
Producent:John Goldstone
Instytucje sprawcze:HandMade Films Python
Wydawcy:Imperial Entertainment Home Video (2004) Columbia Tristar Home Entertainment (1979) Best Film Imperial CinePix
Autotagi:dokumenty elektroniczne DVD filmy i seriale film i wideo kasety wideo nagrania wideo VHS zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 15 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo