Żółw przypomniany:

przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do "Niucha"

Tytuł oryginalny:
Turtle recall
Autorzy:
Stephen Briggs
Terry Pratchett (1948-2015)
Tłumacz:
Piotr W. Cholewa
Wydawcy:
NASBI (2014)
ebookpoint BIBLIO (2014)
Prószyński Media (2013-2014)
ISBN:
9788379615810, 978-83-7839-658-1
97883783965811
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
historia
powieści
4.0

Jak wszyscy wiedzą, Świat Dysku jest płaski i spoczywa na grzbietach czterech słoni, które z kolei stoją na skorupie gigantycznego gwiezdnego żółwia, Wielkiego A'Tuina, dostojnie płynącego przez kosmos. Jest to również globalny fenomen wydawniczy, ze sprzedażą sięgającą 75 milionów książek na całym świecie. Publikacja Niucha doprowadziła kanon Świata Dysku do liczby 39 powieści, nie licząc rozmaitych przewodników, map, terminarzy i innych pobocznych projektów. To bardzo dużo Dysku do zapamiętania więcej, niż większość ludzi potrafi opanować z jedną tylko głową. Ale nie lękajcie się, pomoc jest blisko.

Żółw przypomniany to jedyny oficjalny przewodnik po wszelkich dyskowych tematach, w tym (choć nie wyłącznie):

Co robić, kiedy zbliża się słoń pustelnik?

Gdzie w Ankh-Morpork dostać piwo?*

Jak się gra w Okalecz Pana Cebulę?

* i przeżyć, żeby o tym opowiedzieć

Jeśli więc szukasz pewnego źródła wiedzy o prawdopodobnie najgęściej zaludnionym , a na pewno najzabawniejszym uniwersum w literaturze fantasy... Jeśli potrzebujesz wygodnego przewodnika po ważnych miejscach Świata Dysku, od Ankh-Morpork po Zemphis... Jeśli masz trudności w odróżnianiu Ahmeda Szalonego od Jacka Zweiblumena... Jeśli twoje życie zależy od orientacji, czy trafiłeś do Imperium Agatejskiego, czy do Zoonów... nie szukaj dłużej! Jest już Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do Niucha.

Terry Pratchett jest fenomenem pisarskim. Wśród jego licznych wyróżnień i nagród znalazły się World Fantasy Award za osiągnięcia życia, Medal Carnegie, Nagroda Brytyjskiego Stowarzyszenia Fantastyki, osiem doktoratów honorowych i oczywiście tytuł szlachecki. W 2012 r. otrzymał Nagrodę BAFTA za swój film dokumentalny o wspomaganych samobójstwach, Terry Pratchett: Wybieram śmierć. Jest autorem pięćdziesięciu bestsellerowych książek, ale największą sławę przyniósł mu cykl Świata Dysku. Pierwszą powieść cyklu, Kolor magii, opublikował w 1983 roku, a dzisiaj, trzy dekady później, seria nie traci rozmachu. Cztery powieści o Dysku: Wiedźmikołaj, Piekło pocztowe, Kolor magii i Blask fantastyczny zostały zaadaptowane do telewizji, a inne czekają na swoją kolej. Na świecie sprzedało się około 75 milionów egzemplarzy jego książek (ale kto by je liczył?), które były tłumaczone na 37 języków.

Terry Pratchett mieszka w pobliżu Salisbury, w Wiltshire.

Stephen Briggs mieszka w Oxfordshire i od wielu lat jest związany ze złowrogim światem amatorskiego teatru, gdzie odkrył Świat Dysku. Przeczytał jedną powieść i złapał dyskowego bakcyla. Potem w trzy tygodnie zapoznał się z pełnym dyskowym kanonem. Oxford Studio Theatre Club wystawił jego sceniczne adaptacje Trzech wiedźm, Morta, Straż! Straż! i wielu, bardzo wielu innych. Jest też współautorem dyskowych przewodników, terminarzy i map.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo