Kod Leonarda da Vinci

Tytuł oryginalny:
Da Vinci code
Autor:
Dan Brown
Lektor:
Grzegorz Przybył
Tłumacz:
Krzysztof Mazurek
Kompozytor:
Marek Rusinowski
Reżyseria:
Tomasz Kućma
Montaż:
Grzegorz Grocholski
Wydawcy:
ALBATROS (2004-2005)
Sonia Draga (2004)
Wydane w seriach:
Robert Langdon
ISBN:
83-7359-361-6, 83-89779-26-9
Autotagi:
audiobooki
CD
powieści
5.0

Książka mówiona w formacie audio. Ofiarą popełnionego w Luwrze morderstwa pada kustosz muzeum. Wezwany przez policję francuską znany historyk sztuki odkrywa na miejscu zbrodni szereg zakonspirowanych śladów, które mogą pomóc w ustaleniu zabójcy, ale też stanowią klucz do jeszcze większej zagadki - niezwykłej tajemnicy sięgającej korzeniami początków chrześcijaństwa. Książkę czyta się znakomicie.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • W Paryżu, w Luwrze popełniono morderstwo. Ofiarą został Jacques Sauniere, kustosz Luwru. Zwłoki zostają odnalezione w pozycji przypominającej słynny obraz Leonarda da Vinci: Człowiek Witruwiański. W zbrodnię, według policji, zamieszany jest znany historyk, ekspert od symboliki - Robert Langdon. Sprawy komplikują się, kiedy Langdon wraz z Sophie, wnuczką zmarłego, odkrywa, że kustosz zostawił zagadki mające zaprowadzić go do wielkiej tajemnicy. Tajemnicy dla której wielu postanowiło poświęcić życie... • Dawno nie czytałam tak wciągającej książki. Akcja rozwija się od początku do końca, a ja, od około setnej strony, miałam wrażenie, że zaraz odkryją tę tajemnicę. Książkę, mimo, że czytałam ją na telefonie, (głównie na lekcjach) przeczytałam bardzo szybko. Warto wspomnieć również o tym, że bardzo dobrze bawiłam się przy tej książce. Te wszystkie zagadki... Próbowałam je rozwiązać i dwie mi się udało! • Książka ma wiele fikcji i faktów historycznych, dlatego nie warto brać na poważnie tła historycznego. Nie rozumiem więc wielu ocen ludzi, którzy krytykują tą książkę za fikcję historyczną. W każdej książce jest fikcja i tego się nie zmieni, a jeżeli chce się popierać swoją opinię książką niehistoryczną no to już nie problem autora... Bardzo mnie zirytowało również to, jak kościół wypowiedział się o książce. Kod Leonarda da Vinci to thriller, nie książka historyczna, więc fikcja jest w tym gatunku jak najbardziej na miejscu. A czepianie się tego to tak, jak czepianie się fikcji w fantastyce. • Chciałabym również wspomnieć o tym, że naprawdę podziwiam autora, za wymyślenie tych zagadek jak i za to, że ta częściowa prawda jest podparta dowodami. Dzięki tej książce będą o wiele bardziej zwracać uwagę na symbole w obrazach, szczególnie tych Leonarda da Vinci. • Jedynym minusem tej książki jest to, że dość ważną rolę odgrywają tu jęzki: francuski i angielski. Obu z nich się uczę więc dla mnie nie stanowiło to jakiegoś wielkiego problemu, ale niektórych zagadek bez języków nie dałoby się odgadnąć • Książka jest naprawdę świetna. Wartka akcja i nieoczekiwane zwroty akcji to, to co lubię najbardziej. Moim zdaniem ta książka zasługuje na dziesięć gwiazdek. Radzę również ją przeczytać przed obejrzeniem ekranizacji.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo