Ogród oleandrów

Tytuł oryginalny:
Giardino degli oleandri
Autor:
Rosa Ventrella
Tłumaczenie:
Małgorzata Potrzyszcz
Karolina Cywka ...
Wyd. w latach:
2014 - 2014
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
powieści
Więcej informacji...
2.4 (5 głosów)

Przepełniona zapachem włoskich ziół i kwiatów saga rodzinna o czterech wyjątkowych i silnych kobietach. Głównymi bohaterkami są 4 kobiety o silnych i zupełnie odmiennych indywidualnościach. Książka jest pisana w pierwszej osobie - jako wspomnienie jednej z ciotek autorki. Jest też dedykowana wszystkim kobietom w rodzinie. Zaczyna się w 1938 roku. Opisuje historię ubogiej rodziny mieszkającej na południu Włoch, w Pugli, w miejscowości Carnbonara. Głową rodziny jest matka, zwana “la Margiala", obdarzona niezwykłymi zdolnościami - potrafi leczyć noworodki, pomaga przy porodach, umie również odczyniać uroki. Jednocześnie żelazną ręką trzyma trzy córki: najstarszą Rosettę, średnią Cornelię i najmłodszą, zarazem narratorkę, Diamante. Zupełnie inaczej traktuje mężczyzn - męża Agostino i najstarszego syna Giuseppe. Jednocześnie jednak Margiala uczy swoje córki, jak postępować z mężczyznami, by osiągać zamierzone cele. Książka napisana jest barwnym językiem. Oddaje życie na włoskim południu, opisuje tamtejszą obyczajowość oraz kuchnię. Przede wszystkim jednak przedstawia cztery postaci kobiece, obdarzone silnymi charakterami, których życie potoczyło się zupełnie odmiennie.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Szybko się czyta. Jak dla mnie trochę "płytka" ale ogólnie można przeczytać.
  • Powieść przeczytałam przez jeden dzień. Przyjemna, ale bez fajerwerków. Mam wrażenie, że to już wszystko było: i Włochy, i dominująca matka, więzy rodzinne, jedzenie, odrobina magii itp. Niemniej dla relaksu polecam tę słodko-gorzką powieść.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Rosa Ventrella
Tłumaczenie:Małgorzata Potrzyszcz Karolina Cywka Cywka Karolina Potrzyszcz Małgorzata Katarzyna Cywka
Wydawcy:Grupa Wydawnicza Foksal (2014) Ole (2014) Legimi (2014) Foksal (2014) IBUK Libra (2014) Olé - Grupa Wydawnicza Foksal (2014)
ISBN:978-83-280-0771-0 978-83-280-1568-5 978-83-7881-387-3 97883280077100 83-280-0771-0
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza rodzina zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 14 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo