I wszystko w sny odchodzi...:

memuar sieradzki

Autor:
Ita Turowicz
Wydawca:
Studio PEN (2010)
ISBN:
978-83-930679-0-9
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
rodzina
Źródło opisu: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu - Katalog księgozbioru

Ita Turowicz jest dziennikarką i od lat mieszka i pracuje w Warszawie. W Sieradzu mieszkała od urodzenia do 1960 roku, ale często wracała do naszego miasta podczas licznych wizyt w rodzinnym domu. Rodzicami Ity Turowicz byli Wanda i Stefan Turowiczowie, którzy od 1938 r. prowadzili sieradzką Aptekę Staromiejską. W swojej książce autorka przywołuje obrazy zapamiętane z dzieciństwa i wczesnej młodości. Możemy dowiedzieć się, jak wyglądało życie codzienne Sieradza w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych minionego wieku. Z kart książki wyłaniają się też ciekawe i sercem pisane portrety sieradzan. Dwa osobne rozdziały ukazują życie Marii i Mieczysława Melów. W książce zaprezentowane zostały zdjęcia z 1942 r. autorstwa Walfrieda Freudenfelda. Przedstawiają one wysiedlenie z getta. Do tej pory nie wiadomo, jaki był cel owego exodusu. Wiele takich ciekawostek znajdziemy w książce: autorka wspomina, że za wystawienie w Domu Katolickim przedstawienia "Żywot św. Genowefy z Brabantu" ksiądz Apolinary Leśniewski został ukarany grzywną 1000 zł. przez Kolegium Karno-Adminstracyjne. W roli świętej Genowefy wystąpiła młodziutka Ita Turowicz. Nie był to jedyny aktorski epizod w życiu dziennikarki. Już jako mężatka zagrała w filmie "Wszystko na sprzedaż" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Sąsiedzi i znajomi chodzili po kilka raz na ten film do kina, żeby zobaczyć "naszą" Itę. We wstępie do książki autorka z pokorą pisze: " to taka książka, jaką - swoją własną - każdy z nas nosi w sobie. Wszyscy mamy lub mieliśmy rodziców, dziadków, rodzeństwo, przyjaciół i kolegów, wszyscy pamiętamy znaczące postacie z bliższego i dalszego otoczenia". Tak, wszyscy mamy wspomnienia z dzieciństwa, ale nie każdy potrafi je tak pięknie opisać jak zrobiła to Ita Turowicz.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka ciekawa,napisana w bardzo ciepły i sympatyczny sposób,skłaniająca do zadumy za tym co już nigdy nie powróci.Jestem sieradzanką napływową,znam i lubię moje miasto i chętnie dowiedziałam się o jego przeszłości,którą zapewne dopełnię wizytą w Muzeum Miasta Sieradza oraz na starym sieradzkim cmentarzu. • Warto przeczytać.Polecam zwłaszcza sieradzanom.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo