Pan Wołodyjowski

Inne tytuły:
Pan Wołodyjowski Cz. 1
Pan Wołodyjowski DVD 1
Zdjęcia:
Jerzy Lipman (1922-1983)
Reżyseria:
Jerzy Hoffman
Kompozytor:
Andrzej Markowski (1924-1986)
Scenariusz:
Jerzy Lutowski (1918-1984)
Henryk Sienkiewicz (1846-1916)
Wydawcy:
TVP S. A (2003)
Telewizja Polska S. A (2000)
Wydane w seriach:
Trylogia
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
DVD
filmy
filmy i seriale
nagrania wideo
Więcej informacji...

Po śmierci narzeczonej pułkownik Wołodyjowski z rozpaczy wstępuje do zakonu. Tymczasem kraj znów szykuje się do wojny z tureckim najeźdźcą. Zagłoba znalazł jedna sposób , by mały żołnierz znów wrócił do służby. Przypadkowo na leśnej drodze rycerze spotykają siostrę pana Michała i jej dwie podopieczne, Krzysię i Basię. I tak Wołodyjowski zabiera panie do domu, który Ketling przed wyjazdem powierzył jego opiece. Powrót gospodarza burzy nadzieję Michała na szczęście u boku Krzysi. Jednak druga z panien nie będzie miała wątpliwości co do wyboru swego serca. Michał zostaje komendantem stanicy w Chreptiowie. Jego młoda żona w trakcie podróży do niego ulega wypadkowi. Z opresji ratuje ją Tatar - Azja, który się w niej zakochuje. Goszcząca w stanicy Ewa Nowowiejska rozpoznaje w nim dawną miłość, więc Basia próbuje ich ze sobą połączyć. A Azja, który potajemnie przeszedł na stronę Tatarów, usiłuje porwać ukochaną. Na szczęście dziewczynie udaje się uciec. Młody Nowowiejski wyrusza w pościg za zdrajcą. Trwa wojna z Turcją, Ketling i mały pułkownik zostają komendantami twierdzy Kamieniec.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Pan Wołodyjowski Cz. 1 Pan Wołodyjowski DVD 1
Zdjęcia:Jerzy Lipman (1922-1983)
Reżyseria:Jerzy Hoffman
Kompozytor:Andrzej Markowski (1924-1986)
Scenariusz:Jerzy Lutowski (1918-1984) Henryk Sienkiewicz (1846-1916)
Aktorzy:Tadeusz Łomnicki (1927-1992) Magdalena Zawadzka Daniel Olbrychski Jan Nowicki (1939-2022) Mieczysław Pawlikowski (1920-1978)
Wydawcy:TVP S. A (2003) Telewizja Polska S. A (2000)
Serie wydawnicze:Trylogia
Autotagi:dokumenty elektroniczne DVD filmy filmy i seriale film i wideo nagrania wideo zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 2 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo