Historia kotów

Tytuł oryginalny:
Curious history of cats
Tłumacz:
Marta Aleksandrowicz-Wojtyna
Autor:
Madeline Swan
Wydawcy:
Znak Horyzont (2021)
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2015)
Wydane w seriach:
Znak Horyzont
ISBN:
978-83-240-3051-4, 978-83-240-7940-7
Autotagi:
druk
książki
publikacje popularnonaukowe
3.0 (3 głosy)

Jeśli myślisz, że kot kiedykolwiek został udomowiony to się mylisz! Ikona popkultury, najpopularniejszy bohater Internetu, obiekt zbiorowej histerii - kot. Teraz możesz poznać jego historię: od czasów boskiego kultu w starożytnym Egipcie, przez stosy średniowiecza, aż po powrót w chwale na współczesne salony. Koty były zwiastunami nieszczęścia i pupilami czarownic. Z czarnych wyrabiano "lek" na ślepotę. Jeden został nawet oficjalnym kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jedni je kochają, inni nienawidzą. Koty mają to gdzieś. Mahomet bał się wstać, aby nie obudzić swojego kota. Kot Churchilla, Nelson, jadał z nim obiady na Downing Street. Picasso uwielbiał je malować - bezpańskie, z najeżonym futrem. Brigitte Bardot nie wyobrażała sobie bez nich życia - miała ich ponad pięćdziesiąt.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka powinna mieć tytuł "Z kotami przez wieki". Opis jak postrzegano koty w poszczególnych wiekach. W starożytnym Egipcie wielbione jako uosobienie kilku bogów, a w średniowiecznej Europie uważano je za obowiązkowy element obowiązkowego zestawu czarownic - postrzeganie kotów zmieniono po uzananiu ich przydatności w walce ze szczurami i myszami.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo