Reputacje

Tytuł oryginalny:
Reputaciones
Autor:
Juan Gabriel Vásquez
Tłumacz:
Katarzyna Okrasko
Wydawca:
Wydawnictwo W. A. B. - Grupa Wydawnicza Foksal (2015)
Wydane w seriach:
Don Kichot i Sancho Pansa
ISBN:
978-83-280-1508-1
Autotagi:
druk
powieści

Sławny karykaturzysta Javier Mallarino, którego obrazy i słowa tak często wywierały znaczący wpływ na rzeczywistość, obchodzi hucznie czterdziestolecie pracy artystycznej. Niespodziewane pojawienie się dawnej koleżanki jego córki i wspomnienie pewnego zdarzenia zmusi go do zrewidowania swych ocen. Uczciwość, władza, sukces i szczęście - na wszystko to spojrzy inaczej w wyniku zaledwie jednej rozmowy. Ponieważ pamięć potrafi płatać okrutne figle.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Javier Mallarino to rysownik, którego satyry zdobią gazety od kilkudziesięciu lat. Właśnie spodziewa się dużego benefisu, będącego nadarzającą się okazją do spojrzenia na swoje dotychczasowe życie i zrewidowania jego priorytetów. Poznajemy bohatera o niezwykle krytycznym oku, który staje się sumieniem swego narodu. Jako wnikliwy obserwator współczesności Ameryki Łacińskiej za pomocą kreski i ołówka, komentuje bieżące wydarzenia dostrzegając ich miałkość, aksjologiczne bankructwo, czy niskie pobudki, którym ulegają politycy. Moralne wątpliwości i dwuznaczne motywacje są nastrojami na trwałe wpisanymi w jego pracę. Javier Mollarino próbuje jakoś prze­wart­ości­ować­ swoje życie wobec zdarzenia z dalekiej przeszłości, które nagle wraca po latach. Czy jedna sytuacja z przeszłości zmieni jego pogląd na swoje rzemiosło? Powieść Vásqueza rozgrywa się we współczesnej Bogocie i opowiada o sile mediów, jej zasięgu i konsekwencjach. Ale również o zawiedzionych nadziejach, skomplikowanych uczuciach, granicach własnej niezależności.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo