Wieczna wojna

Tytuł oryginalny:
Forever war
Tłumaczenie:
Zbigniew Andrzej Królicki
Krzysztof Uliszewski ...
Autorzy:
Joe W. Haldeman
Joe Haldeman
Marvano
Lektor:
Maciej Kowalik
Wyd. w latach:
1987 - 2022
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.3 (4 głosy)

POWIEŚĆ ZDOBYŁA NAGRODY HUGO, NEBULA, LOCUS.

Nazwanie Wiecznej wojny najlepszą powieścią wojenną SF byłoby krzywdzącym niedopowiedzeniem. Oprócz błyskotliwego technologicznego i społecznego wizjonerstwa jest ona tak dobrą i przejmującą powieścią wojenną jak żadna z tych, które czytałem. - William Gibson, autor Neuromancera.

Znakomita powieść należąca do kanonu literatury SF. Łączy pełen rozmachu obraz przyszłego konfliktu z wizjonerskim i ponadczasowym spojrzeniem na człowieka i zmiany wywołane przez wojnę.

Wojna to piekło i William Mandella przekonuje się o tym na własnej skórze, walcząc z Taurańczykami. Towarzyszymy mu przez całą służbę, obserwując jego oczami okrucieństwa, ogrom cierpień i absurdy walk… a także przemiany na Ziemi, która w ciągu jego życia – na skutek efektów relatywistycznych – starzeje się o kilkaset lat.

Wieczna wojna to powieść wojenna, ale i… pacyfistyczna, w której walka z wrogiem przeradza się w walkę o człowieczeństwo.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • dobre, spójne SF pokazujące jakim bezsensem jest wojna
  • Wciągająca opowieść. Autor genialnie przenosi swoje doświadczenia wojny w Wietnamie w kosmiczną przyszłość, demaskując mechanizmy władzy, głupotę ludzkiej zbiorowości i odsłaniając uniwersalne prawdy o ludzkiej godności, determinacji i walce jednostki o prawo do samostanowienia. Pod względem graficznym też świetny komiks.
  • Nie oczekujcie literackich fajerwerków! To militarna s/f ale z przesłaniem i bardzo realnie oddaną dzisiejszą rzeczywistością choć autor napisał ją w połowie lat 70-tych. Szokująco trafnie opisuje zmiany społeczne i ośmiesza system zachodniej demokracji. Po prostu kasa rządzi a ludzie to tylko społeczne robaki lub mięso armatnie czego doświadczył na swojej skórze bohater powieści. Nota 4.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Atomek9
Opis
Inne tytuły:Autre guerre Exode Thw forever war Libre à jamais Révélation Objawienie Inna wojna Eksodus
Tłumaczenie:Zbigniew Andrzej Królicki Krzysztof Uliszewski Maria Mosiewicz-Szrejter Maria Mosiewicz Bartek Chaciński Jacek Manicki (1951-2014) Emma Popik
Autorzy:Joe W. Haldeman Joe Haldeman Marvano
Lektor:Maciej Kowalik
Ilustracje:Marvano Bruno Marchand Marchand
Scenariusz:Joe W. Haldeman
Wydawcy:Dom Wydawniczy Rebis (2009-2022) Legimi (2020) ebookpoint BIBLIO (2020) Wydawnictwo Egmont Polska (2009-2018) Agencja Solaris Małgorzata Piasecka (2007-2012) Zysk i Spółka. Wydaw (1995) Iskry (1987)
Serie wydawnicze:Klub Świata Komiksu Mistrzowie Komiksu Klasyka Science Fiction Wehikuł Czasu Kolekcja Science Fiction Klasyka Science Fiction - Solaris Science Fiction - Egmont Audiobook - Rebis Wehikuł Czasu (Dom Wydawniczy Rebis)
ISBN:83-7150-018-1 83-7298-179-5 978-83-237-2592-3 978-83-281-1652-8 978-83-7590-092-7 978-83-8188-027-5 978-83-8188-053-4 978-83-8188-054-1 978-83-8188-502-7 978-83-8188-721-2 978-83-89951-57-1
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika film i wideo ikonografia komiksy komiksy i książki obrazkowe książki literatura literatura piękna MP3 muzyka nagrania nagrania muzyczne powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 32 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo