Matka papieża:

poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej

Autor:
Milena Kindziuk
Wydawca:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2013)
ISBN:
978-83-240-2772-9
Autotagi:
biografie
druk
4.3 (3 głosy)

Milena Kindziuk przez kilka miesięcy przemierzała Polskę w poszukiwaniu choćby najdrobniejszych wspomnień o Emilii Wojtyłowej. Rozmawiała z krewnymi rodziny Wojtyłów oraz najbliższymi współpracownikami Jana Pawła II, przeglądała księgi parafialne, miejskie kroniki, muzealne zbiory. Dotarła do niepublikowanych wcześniej zdjęć i nieznanych dokumentów. To wszystko pozwoliło jej na stworzenie jedynego w swoim rodzaju portretu matki Świętego Papieża - Polaka, kobiety niezwykle silnej, odważnej i całkowicie oddanej swojej rodzinie.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Nie lubię czytać bibliografii - pozostałość z czasów szkolnych, jednak ta książka to nie typowa historia z mnóstwem dat, ale piękna opowieść o cichej, skromnej kobiecie. • W książce można znaleźć wątki,które jeszcze dziś dotyczą większości zwykłych kobiet. Jeśli chodzi o papieża Jana Pawła II, większość może dużo i długo o nim opowiadać, ale tym kim był i jaki był zawdzięcza m.in. rodzicom. Jednak o nich mało wiemy, albo i nic... • Książka napisana prostym językiem i niejednemu łza zakręci się w oku..
    +1 nieporadna
  • Milena Kindziuk porwała się na bardzo trudne zadanie. Napisała biografię Emilii Wojtyłowej, matki papieża Jana Pawła II, młodo zmarłej, po której zostało naprawdę niewiele dokumentów czy pamiątek. Opierała się również na wspomnieniach rodziny, przyjaciół, sąsiadów – ale też już w kolejnym pokoleniu. W efekcie przedstawiła czytelnikowi sylwetkę pełną miłości i ciepła – ideału kobiety – żony i matki. Przeczytamy tutaj również o rodzinie Emilii z Kaczorowskich, szczególnie o jej licznym rodzeństwie. Dołączone są drzewa genealogiczne rodzin Kaczorowskich i Wojtyłów oraz zdjęcia rodziny i miejsc z nią związanych.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo