Pan Jaromir i zagadka aniołów:

powieść detektywistyczna

Tytuł oryginalny:
Herr Jaromir fährt ans Meer
Autor:
Heinz Janisch
Ilustracje:
Ute Krause
Tłumacz:
Joanna Borycka-Zakrzewska
Wydawca:
Wydawnictwo Bona (2013-2017)
Wydane w seriach:
Herr Jaromir
ISBN:
978-83-62836-56-7
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
5.0

W Wenecji znika mała statuetka ze złota. W Rzymie ktoś włamuje się do muzeum i wykrada zeń zabytkową wazę, a w prywatnym ogrodzie odłamuje kamiennemu aniołowi skrzydło. Skrzydło znika, a wraz z nim stary manuskrypt, który był w nim ukryty. Po sprawcach nie ma ani śladu. Stara waza, manuskrypt oraz kamienne skrzydło? Dlaczego ktoś miałby kraść te przedmioty? Przed lordem Huberem i jego dzielnym asystentem Panem Jaromirem kolejna zagadka do rozwiązania. Czy sprawdzony duet detektywistyczny poradzi sobie z przebiegłym złodziejem dzieł sztuki? I co wspólnego ze sprawą mają Leonardo da Vinci i koła ratunkowe?
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • W trzeciej części z serii „Pan Jaromir” nasi bohaterowie udają się do Włoch. W prywatnym muzeum w Wenecji ktoś ukradł figurkę anioła o skrzydłach wysadzanych diamentami, w Rzymie zaś wazę i kawałek anielskiego skrzydła. Sprawy są powiązane – w każdymi miejscu sprawca zostawił dmuchane kółko pływackie. • Może lord Huber sprawia wrażenie roztargnionego staruszka na wakacjach, ale pan Jaromir jest zadowolony, że dla niego właśnie pracuje. Bowiem ten dość niezgrabny starszy pan, potykający się o własne nogi, jest uznanym przez Scotland Yard detektywem. Do tego stopnia, że pewien złodziej postanawia się z nim zmierzyć. Obmyśla arcy­skom­plik­owan­e przestępstwa. Rzecz jednak w tym, iż jest tak zadufany w sobie, że nie dostrzega, jak wiele zostawia śladów. • Świetnie skomponowana i bardzo ładnie wydana powieść dete­ktyw­isty­czna­ dla dzieci. Osobiście jestem wielką fanką pana Jaromira – rezolutnego jamnika, który przejawia dużą słabość do angielskich słówek i ogromne zamiłowanie do zagadek. Detektyw i jego asystent stanowią zgrany duet, doskonale się rozumieją i uzupełniają. • Lektura tej książki to dobra zabawa. Polecam!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo