Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
zwiatremwewlosach
Najnowsze recenzje
1
...
13 14 15
...
39
  • [awatar]
    zwiatremwewlosach
    Czytałam z zapartym tchem. Jest to historia, która wciąga czytelnika bez reszty. Poznajemy nie tylko dalsze losy bohaterów, ale również losy Polski i obraz wojny, który jest nasycony niep­rawd­opod­obny­m realizmem. Do tego wszystkiego dochodzi postęp techniki na przełomie wieków - taka wisienka na torcie. Czytelnik jest widzem, który przenosi się w czasie i uczestniczy wspólnie z bohaterami w przedstawionych wydarzeniach. Jest to trudna sztuka, która autorce udała się perfekcyjnie. Dbałość o szczegóły i znajomość specyfiki tamtych czasów - to bardzo duży atut tej powieści. • Książka ta skłania również do refleksji. Dopiero co zapr­zyja­źnil­iśmy­ się z Barbarą Zajezierską, a ona już odchodzi, ustępując miejsca młodszym pokoleniom. Lata mijają, a kolejne osoby umierają. I co ciekawe, nam też ich brakuje. Małgorzata Gutowska-Adamczyk umiejętnie przedstawiła wyjątkowo trudny proces przemijania. • Druga część rodzinnej sagi skupia się na dwóch kobietach: Mariannie, z którą wyruszamy za ocean i poznajemy życie polskich emigrantów na przełomie XIX i XX wieku oraz Grażynie Toroszyn, która od zawsze marzyła o karierze aktorki. Poznajemy świat kabaretu i teatru z okresu międzywojennego zza kulis. Gina (Grażyna) wyjeżdża za marzeniami i bardzo szybko staje się gwiazdą. Zdolna, utalentowana i przebojowa podbija serca widowni i... mężczyzn. • Jestem oczarowana - bohaterami i czasami, w których mieli okazję "żyć". Choć te były przerwane brutalną wojną, manipulowaniem i podburzaniem społeczeństwa oraz życiem w skrajnej biedzie. To wszystko sprawia, że towarzyszy Ci wachlarz emocji, dostarczając niezapomnianych wrażeń. I co najważniejsze - wciąż mam ochotę na więcej!
  • [awatar]
    zwiatremwewlosach
    Książka ta jest trudna w ocenie. Dlaczego? Z jednej strony historia, która wciąga i którą chce się poznać. Z drugiej - podróże w czasie przez kilka pokoleń, co jest oczywiście na duży plus, ale mnogość postaci sprawia, że czytelnik jest zwyczajnie zagubiony. I żeby w tym wszystkim się połapać - trzeba sobie notować kto kim jest i jaki ma związek z innymi bohaterami. I często do tych swoich notatek wracałam. Z czasem głównych bohaterów już się rozpoznaje, ale ciągle dochodzą nowi bohaterowie. Ułatwieniem jest spis postaci z tyłu książki oraz rozbudowane drzewo genealogiczne. • A jaka jest sama historia? Archeolodzy w czasie wykopalisk znajdują zmumifikowane zwłoki i pierścień, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach wiele lat wcześniej. Wydarzenie to, wzbudza ciekawość jego poprzednich właścicieli, którzy prowadzą cukiernię "Pod Amorem", Celiny Hryć, jej syna Waldemara i wnuczki Igi. • To jest teraźniejszość, jednak znaczną część książki zajmują losy wcześniejszych pokoleń, w tym m. in. pradziadków Igi, Tomasza i Adrianny Zajezierskich, a także ich rodziców i dziadków. Sposób w jaki autorka przenosi do tamtych czasów jest niesamowity. Mentalność tych ludzi, obawa przed zmianą i postępem techniki, strach przed opinią publiczną - to jest coś, co trudno nam sobie nawet wyobrazić! A Małgorzata Gutowska-Adamczyk obrazuje nam to wyśmienicie. Dużym walorem tej powieści są silne, zdecydowane kobiety i rodzinne tajemnice, w których nie brakuje wielkich namiętności, szaleńczych romansów i pokrętnych losów bohaterów. • Warto zajrzeć do cukierni "Pod Amorem" i poczuć zapach aromatycznych ciast, które przeniosą Cię w odległe zakątki. To tutaj poznasz sagę rodzinną, której losy z całą pewnością Cię zainteresują. I jeśli nie odstraszy Cię ilość postaci, to będziesz tutaj wracał i tak jak ja sięgniesz po drugą część, żeby zaspokoić swój apetyt.
  • [awatar]
    zwiatremwewlosach
    2 dni. Tyle zajęło mi pochłonięcie "Awarii małżeńskiej" - książki, która bawi, uczy i skłania do refleksji. W czym tkwi jej sukces? W prostocie przekazu, świetnym humorze i sytuacjach, które pisze codzienne życie. • Historia jest prosta - mężczyźni zostają sami w domu. Już macie przed oczami niekończącą się imprezę? Nie, nie... zostają sami w domu - z dwójką dzieci. To zmienia postać rzeczy, prawda? :) • Ich żony, Ewelina i Justyna, uczestniczą w wypadku autobusowym, w wyniku którego lądują połamane w szpitalu. Nie ma mowy o wypuszczeniu ich do domu, w związku z czym Sebastian i Mateusz stają przed wyzwaniami dnia codziennego. Sprawa jest o tyle trudna, że zbliża się początek roku szkolnego. W grę mogą wejść także teściowe, ale czy to na pewno jest przyjście z pomocą? Jak poradzą sobie ojcowie z opieką nad własnymi dziećmi? Na pewno nie będzie nudno! • Świetna książka, która uświadamia nie tylko, jak ważne jest zaangażowanie obu rodziców w wychowywanie dzieci, ale również relacje damsko-męskie i podejście całej rodziny do codziennych obowiązków. Czasem musi wydarzyć się coś "nies­podz­iewa­nego­", aby nabrać dystansu i na niektóre sprawy spojrzeć inaczej. Zdecydowanie polecam, każdemu! :)
  • [awatar]
    zwiatremwewlosach
    Bestseller. Tak mówią. A ja szczerze powiedziawszy mam problem z oceną tej książki. Nie potrafię wstawić jej na odpowiednią półkę. Dlaczego? • Na początek minusy. W czasie czytania miałam kilkudniowe przerwy, co spowodowało, że gubiłam wątek. Po pierwsze - fabuła oparta jest na wspomnieniach, które nie są chronologiczne. Po drugie - mnogość postaci. Po trzecie - brak głównego wątku, są to historie wycięte z życia. I przy takich dłuższych lub krótszych przerwach, błądziło się w fabule i postaciach. • Co na plus? Przesłanie, że każdego człowieka trzeba szanować, niezależnie od płci, wyznania czy koloru skóry. Co było szczególnie trudne w czasach, kiedy "kolorowi" służyli białym czy mieli osobno wydzielone miejsca w pociągach. Fannie Flagg pokazuje także uroki "mało­mias­tecz­kowo­ści", gdzie wszyscy się znają i mogą na siebie liczyć. Nie są sobie obcy. Po latach, tak jak na tym przykładzie, miejsce, które tętniło życiem jest opustoszałe. Wszyscy wyrywają się z wiosek i uciekają do dużych miast. • Ciekawą postacią jest także Evelyn Couch, która do tej pory prowadziła nijakie życie. Gdy w domu opieki poznaje Ninny Threadgoode zaprzyjaźnia się ze starszą kobietą i zaczyna siebie akceptować. W końcu nie jest krytykowana, wręcz przeciwnie! Starsza pani swoimi wspomnieniami z młodości oraz historiami z życia Idgie i jej przyjaciółki Ruth sprawia, że w Evelyn wstępują nowe siły. Kobieta postanawia zmienić swoje życie i zadbać w końcu o siebie. Jak przypadkowa znajomość może odmienić ludzkie życie? • Z całą pewnością jest to książka pokazująca co w życiu jest ważne. Skłania do przemyśleń, a o to przecież chodzi. I choć mam problem z jej oceną, to chętnie obejrzę jej ekranizację.
  • [awatar]
    zwiatremwewlosach
    Agata Christie - to autorka, do której twórczości zawsze chętnie wracam. Nie inaczej było tym razem! • "Tragedia w trzech aktach" to niesamowity spektakl teatralny, którego stajemy się widzami. Kto odegra główną rolę? Zapewne będziecie zaskoczeni! • Zaczyna się bardzo niepozornie. Eleganckie przyjęcie i niespodziewana śmierć... pastora. Przypadek czy śmiertelna pułapka? Jedno jest pewne - ofiar będzie więcej! • Rozwiązaniem zagadki zajmie się sam Herkules Poirot i jego szare komórki, choć detektywów w tej historii pojawi się więcej. Czy uda im się poznać prawdę? Zapewne będziecie mieli swoje typy, ale zakończenie i tak Was zaskoczy! :)
Planowane i pożądane pozycje
1 2 3 4 5 6
  • Wigilia Wszystkich Świętych
    Christie, Agatha
  • Tajemniczy pan Quin
    Christie, Agatha
  • Tajemnica Wawrzynów
    Christie, Agatha
  • Tajemnica rezydencji Chimneys
    Christie, Agatha
  • Śmierć lorda Edgware'a
    Christie, Agatha
  • Spotkanie w Bagdadzie
    Christie, Agatha
grejfrutoowa
ilona3
anaj_27
usunięte konto
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo