Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
wiehz
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    wiehz
    Książka z pozoru niepozorna, okazała się bardzo ciekawą lekturą. Autorka pisze ciekawie, i rzeczywiście konfrontuje się z wieloma swoimi, i jak się okazało również moimi wyobrażeniami na temat Afganistanu i jego mieszkańców. Szczególnie podobały mi się fragmenty poświęcone (nie takim zawsze szlachetnym) mudżahedinom i okresowi przed pierwszym przejęciem władzy przez Talibów.
  • [awatar]
    wiehz
    Książka jest lekko i bardzo przystępnie napisana. Czyta się ją błyskawicznie, ale jednak trochę rozczarowuje. Mianowicie, autorzy szeroko opisują jedynie szkolenie Sylvii Rafael i początki jej pracy w Mosadzie, oraz jej ostatnią, nieudaną zresztą misję. Przez całą książkę czytamy o Sylvii jako o wybitnej agentce wywiadu, chciałoby się wiedzieć więcej , na czym ta wybitność polegała. Niestety, z niniejszej książki się tego nie dowiemy. • Podobało mi się, za to, że równolegle do dziejów Sylvii opisywane są losy Ali Hasana Salameha, przywódcy Czarnego Września, którego wytropienie było jednym z zadań Sylvii Rafael.
  • [awatar]
    wiehz
    Powieść już klasyczna, wielowątkowa, z liczną rzeszą różnorodnych bohaterów, sama zaś akcja rozgrywa się obszarze trzech kontynentów. Pomysłowości i rozmachu autorowi trudno odmówić. • Jak dla mnie tych wątków i postaci jest jednak zbyt wiele, przez co, gubi się w tym wszystkim postać samego tytułowego Wielkiego Rybaka, czyli oczywiście Św. Piotra. • Książkę czyta się jednak szybko, i nie bez przyjemności. Mieszkańców Soniny powinny szczególnie zainteresować fragmenty poświęcone Św. Janowi Chrzcicielowi.
W trakcie czytania
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo