Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Tolek.Banan
Najnowsze recenzje
1 2
  • [awatar]
    Tolek.Banan
    Książka odkrywająca zaplecze wydarzeń wrześniowych, wyjaśniająca sekwencje wydarzeń i sytuacji pomijanych w oficjalnej i jednostronnej powszechnie znanej narracji. Opisuje faktyczne postawy i rozwiązania polskich dowódców a także obiektywne uwarunkowania działania Francji i Anglii. Autorzy prezentują konstruktywny i krytyczny punkt widzenia na klęskę, uwzględniając autentyczny stan rzeczy. Publikacja dla badaczy i osób z otwartym umysłem.
  • [awatar]
    Tolek.Banan
    Pozycja dla koneserów, zwłaszcza przydatna dla studiujących historię, socjologię, psychologię jako studium poszczególnych postaci i postaw ludzkich. Szczególnie wartościowe są subiektywne charakterystyki postaci, których krytycznie nie wahała się opisać autorka, doświadczająca bezpośrednich kontaktów z niedostępnymi dla ogółu osobistościami. Cykl wywiadów, aby został przez czytelnika zrozumiany i celebrowany, wymaga solidnej bazy znajomości historii współczesnej lub/i posiłkowania się podręcznikiem historii współczesnej (np. Roszkowski, Czubiński, Davies, Kissinger itp.). "Wywiad z historią" to prawdziwa przygoda z historią!
  • [awatar]
    Tolek.Banan
    Wesoła powieść przygodowa, osadzona w realiach chylącego się ku upadkowi Cesarstwa Austro - Węgierskiego. Po wybychu I Wojny Światowej, narody cesarsko - królewskiego imperium zostają powołane do walki w imię chwały geriatrycznego cesarza. Cesarska armia składa się z nieudacznych i zidiociałych dowódców, na których tle zwykli żołnierze są uosobieniem rozsądku i dobroduszności, a zwłaszcza gaduła Szwejk - wcale niegłupi i życzliwy wobec innych. Samej historii jako takiej, w książce niewiele, natomiast bez liku obserwacji socjologicznych, komizmu i satyry. Czytanie przywołuje w wyobraźni sceny z filmu "C. K. Dezerterzy".
  • [awatar]
    Tolek.Banan
    Mocny film, psychologiczny, ale i z dawką humoru, z kunsztem Jacka Nicholsona. O walce jednostki z systemem, o cwanym oszuście, lekkoduchu, który jednak udowadnia, że jest w głębi duszy poczciwym człowiekiem. To także studium i historia przypadku upadku... Z przesłaniem, do dyskusji po. Dzieło warte swych nagród.
  • [awatar]
    Tolek.Banan
    Rewelacyjny film akcji ze świetną muzyką. Prawdziwa męska przygoda, o przyjaźni i honorze, pełna napięcia i zaskakujących sytuacji. Całkiem realistycznie pokazana akcja komandosów na obcym terenie, w Afryce. Film z przesłaniem, na miarę "Czasu Apokalipsy" Coppoli. Obowiązkowa pozycja dla adeptów "sztuk tajemnych" i wojskowych.
Ostatnio ocenione
1 2
  • Mity polskiego września 1939
    Koper, Sławomir
  • Wywiad z historią
    Fallaci, Oriana
  • Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej
    Has'ek, Jaroslav
  • Lot nad kukułczym gniazdem
    Forman, Miloš
  • Helikopter w ogniu
    Scott, Ridley
  • Instrukcja obsługi lasu
    Wohlleben, Peter
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo