Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
renataj
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    renataj
    Bardzo trafny psychologiczny thriller rodzinny. Jeśli czytelnik dostrzeże w którymś z bohaterów siebie, może to być bolesne, ale cenne i warte poddania autorefleksji. Można odnieść wrażenie, że pisarka zna nas, ludzi bardzo dobrze, niepokojąco dobrze.
  • [awatar]
    renataj
    Każdy z bohaterów ma tutaj swój głos i równoległość spojrzenia na tę samą sytuację oczami każdego z nich, stanowi o trafności tej książki. Pisarka jest przy tym bezpośrednia i wrażliwa na każdy punkt widzenia, nie faworyzuje, nie ocenia. "Jedynie" opisuje w niebanalny sposób i wykazuje się przy tym ogromną spos­trze­gawc­zośc­ią. Współczesna literatura skandynawska, to zjawisko warte odkrycia, a Marie Aubert wysuwa się na prowadzenie.
  • [awatar]
    renataj
    Dawno nie spotkałam się z lekturą tak sugestywną, że aż malowniczą. Uświadamiającą jakieś własne nieznane wewnętrzne obszary, boleśnie rozdzierającą, a jednocześnie niewyobrażalnie piękną. Gdy Sarah Hall przywołuje dzikość przyrody, imponująco zręcznie umieszcza ją w zwykłej codzienności. Stawia na drodze swoich bohaterów, na naszej drodze. Potem gdy role się odwracają, to my wkraczamy do świata natury, teraz jesteśmy intruzami. Patrzy na człowieka z troską i pozostawia czytelnika z refleksją o naszej przynależności do natury, wrażliwości, świadomości swoich potrzeb, instynktów, które nami kierują... • Formuła opowiadania była przeze mnie niedoceniona, aż do teraz.
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo