Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Mazak
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    Mazak
    Wcześniejsze powieści Pana Gorzki podobały mi się. Trzymały tempo, historie były ciekawe i dobrze rozpisane postacie. Z "Poszukiwaczem zwłok" mam jednak problem klasyfikacyjny. Trudno ocenić czy jest to kryminał czy raczej powieść psychologiczna. Całość jest niepotrzebnie zbyt długa i brakuje rozwiązania zagadki kryminalnej. Nie wiem czy jest to podbudowa pod drugą część czy po prostu brak koncepcji jej rozwiązania.
  • [awatar]
    Mazak
    W pierwszej chwili wydaje się, że autor pokazuje czytelnikowi znany i ograny wątek, ale zaskakuje oprowadzeniem po tym schemacie. Historia raczej nieprzenoszalna na ekran, bo znacznie lepiej rozgrywa się w wyobraźni. A ciemność ma - jak się okazuje - wiele twarzy.
  • [awatar]
    Mazak
    Dalszy ciąg losów sióstr Sucharskich z powieści "Natalii 5". Nowa, tym razem błyszcząca tajemnica i świeże znajomości bohaterek wśród służb powodują coraz większy tłok w ich wspólnym domu w Mechlinie. • Mam do twórczości Olgi Rudnickiej stosunek ambiwalentny z powodu niemal slapstikowej formy opowieści. Pierwszy tom historii, opisany w "Natalii 5" przyciągał zabawnym pomysłem na główny wątek. W "Drugim przekręcie Natalii" też jest nieźle pod tym względem. Jednak sam sposób pisania irytuje, bo momentami wpędza bohaterów w rolę biegających bez ładu kukiełek z komedii romantycznej. Przez jakąś (dłuższą) chwilę poobserwuję twórczość Olgi Rudnickiej z pewnej odległości :)
Ostatnio ocenione
  • Poszukiwacz zwłok
    Gorzka, Mieczysław
  • Ciemność
    Karika, Jozef
  • Drugi przekręt Natalii
    Rudnicka, Olga
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo