Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
marcin.t
Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
  • [awatar]
    marcin.t
    To chyba XX wieczna, amerykańska wersja turpizmu • Prawdopodobnie, najlepiej to czytać nie będąc trzeźwym • Myślę, że jest to w sporej części satyra. Albo przynajmniej miała nią być • W moim odczuciu te opowiadania bardzo dobrze oddają Amerykę XX wieku. I pewnie niezbyt wiele zmieniło się w XXI • Charles jasno opisywał, co siedzi w głowach wielu ludzi, a czego nie mówią otwarcie.
  • [awatar]
    marcin.t
    Dobry reportaż. Sprawnie napisany i przyjemnie się czyta. • Przedstawia (przynajmniej z początku) niejednoznaczny obraz Uzbekistanu. Toczących się przemian, ale i ugruntowanego establishmentu, silnej tradycji, radykalizacji religijnej oraz łamania praw człowieka. • W końcowej części reportażu, gdy dotyczy dużo bardziej osobistych przeżyć, trudno ocenić jak dalece pozostaje obiektywny. Wydaje się jednak, że autorka próbowała tonować emocje. • Z krytyki — troszkę niejasne są odwołania do "naszej grupy" - autorka nie wyjaśniła dostatecznie, kogo miała na myśli. Można domyślać się z kontekstu, ale jest to pewien dysonans w porównaniu z bardzo przejrzystą, pozostała częścią reportażu. • Warto przeczytać.
  • [awatar]
    marcin.t
    Niezły kawałek Sci-Fi. • Tylko troszkę 'zaspoilerowany' wcześniejszymi utworami literackimi, no i z tytułem autor się nie popisał. Od pierwszej strony czułem, co się stanie na końcu ;) • Ciekawe doświadczenie literackie, chociaż czytanie białego wiersza nie należy do najłatwiejszej formy przyswajania treści. • Czy jest to doświadczenie, którego brakowało w moim życiu? Nie szczególnie. Powiedziałbym, że jest to utwór typu "super, że udało się to przeczytać, będę wiedział, co to jest, gdy napotkam kolejne odwołanie".
  • [awatar]
    marcin.t
    Dobry reportaż dotyczący niedawnej historii Birmy. • Nie przesadnie krwawy. Interesujący poprzez opisane wydarzenia i zaskakujace zmiany. Intrygujący poprzez opis stanu w jakim znalazła się Birma po zmianach (przynajmniej w roku 2018).
  • [awatar]
    marcin.t
    Zbiór reportaży związanych z Poznaniem. • Druga połowa podobała mi się bardziej - tam gdzie reportaże odnosiły się do postaci z przeszłości, a w ich kontekscie dotykały historii miasta i wydarzeń. • Pierwsza połowa dotycząca nadużyć seksualnych, homofobii czy invitro ciekawa ale jakoś mniej związan a z Poznaniem. W sensie takim, że właściwie mogłaby się chyba odnosić do każdego miasta. Przynajmniej ja nie dostrzegłem silnego związku.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4
  • Accelerando
    Stross, Charles
  • Na fałszywych papierach w Chile
    García Márquez, Gabriel
  • Postrzyżyny
    Hrabal, Bohumil
  • Wodny nóż
    Bacigalupi, Paolo
  • Nazywam się Czerwień
    Pamuk, Orhan
  • Na południe od nigdzie
    Bukowski, Charles
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo