Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
m.bleszynska
Najnowsze recenzje
1 2 3
  • [awatar]
    m.bleszynska
    Książka to zbiór reportaży drukowanych w latach 90. w Gazecie Wyborczej. Bogactwo postaci i ich wspomnień i przeżyć ukazuje Rosję jakiej nie znamy. Żołnierze, wynalazcy, ludzie prości, narkomani wszyscy barwnie i żywo przedstawieni przez reportera
  • [awatar]
    m.bleszynska
    Książka zawiera opowiadania i artykuły drukowane we wcześniejszych zbiorach. Podzielona jest na trzy części: Ona, On, Oni. W każdej z części znajdują się teksty literackie, jak i te popu­larn­onau­kowe­. Opowiadania zawarte w części Ona napisane są z niezwykłą empatią i znajomością kobiecej duszy. Gama uczuć przedstawiona przez Wiśniewskiego stanowi wyczerpujący obraz kobiety. W części On pojawia się wiele tekstów popu­larn­onau­kowy­ch dotyczących chemii miłości oraz męskiego organu płciowego. Nieco odmienna jest część Oni ukazująca dramaty ludzkich losów.
  • [awatar]
    m.bleszynska
    Ambrose Guise - angielski powieściopisarz przyjeżdża do Paryża na spotkanie z japońskim wydawcą. Jak się okazuje pisarz spędził młodość w Paryżu, z którego musiał uciec i zmienić nazwisko gdyż został wplatany za sprawą pewnej kobiety w morderstwo. Czy po 20 latach Paryż jest tym samym miastem? Czy zmiana tożsamości sprzed laty odmieniła bohatera powieści?
  • [awatar]
    m.bleszynska
    Barcelona końca 18 w. Francuska śpiewaczka po namiętnej nocy z młodym poetą zostaje odnaleziona martwa w hotelowym pokoju. Sprawca zbrodni zostaje natychmiast zatrzymany, tylko czy wymiar sprawiedliwości nie myli się w tym przypadku? Do czego zdolny jest człowiek by zaspokoić swe żądze? Czy prawda zawsze wyjdzie na jaw? Czy w świecie jest miejsce na sprawiedliwość?
  • [awatar]
    m.bleszynska
    Książka ukazuje życie miasteczka Ventersdorp , w którym żyjący obok siebie "biali" i "czarni" są przeciwko sobie. Pogarda i przemoc białego człowieka wobec swojego ciemnoskórego brata niesie za sobą bunt, a przemoc rodzi przemoc.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo