Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
l_inka7
Najnowsze recenzje
1 2
  • [awatar]
    l_inka7
    Trochę to katolicki buddyzm w przebraniu Rinzai... Słowniczek dla czytelników o słabej pamięci.
  • [awatar]
    l_inka7
    Zestarzał się pan e.e. i zalatuje Turnauem... Niestety. Pozycja dla 15-latek raczkujących w poezji współczesnej podszytej miłosnym rykowiskiem.
  • [awatar]
    l_inka7
    Bez wątpienia polskie tłumaczenie jest genialne, zredagowane wyśmienicie i pozycja sama w sobie świetna. Taki komentarz do Hegla to zupełnie osobne dzieło Kojeve'a. Lacan, Bataille, Queneau, wszyscy męczyli się na jego wykładach i czerpali ile wlezie, cóż to za postać ten Kożewnikow, Antychryst, Mędrzec, bolszewik, jakobin rozumu, obłęd!
  • [awatar]
    l_inka7
    Pasolini prowokuje do myślenia i nigdy nie powinien zostać zapomniany. Eseje nie zostawiają złudzeń, kapitalizm zabił człowieka, witajcie w świecie automatów z wieczystą funkcją przetrwania w oparciu o puste idee jak naród, państwo, kościół. Już nigdy żadnej rewolucji, klasy sprasowane do jednej, spektakl totalny i wypasanie bydła.
  • [awatar]
    l_inka7
    Jazda, której nie zapomnisz, obojętnie gdzie i kiedy odkryjesz prawdę o wielkiej ułudzie. Kanon dickowski.
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo