Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kkarwacka

Czytając Synowi książki zawsze jestem tuż przy nim. To nasze wspólne chwile. Czytanie nie jest wyłącznie sposobem na zabicie czasu czy poznanie świata; przede wszystkim to poznawanie własnego Dziecka jest dla mnie absolutnie kluczowe. Kątem oka podpatruję jego reakcje. Doświadczam niemal na sobie na sobie zmian w jego dziecięcym ciele: czuję napinanie wewnętrznych strun i symfonię emocji grających mu w duszy. Ten Mały Człowiek to najwspanialsze dzieło stworzenia - a ja mam zaszczyt móc go z uwagą i fascynacją odczytywać.

Czytam też samej sobie. Dla rozrywki, poznania lub ubogacenia duchowego. Potrafię docenić każdy typ książki, jeśli dzieło jest dobre, zapada w pamięć i zostawia we mnie choćby swoisty wodny znak. Sięgam też po te, które pozornie kaleczą czytelnika. To nieoceniona kuracja dla niegdyś zmartwiałej duszy. Parę wybitnych książek prze­wart­ości­ował­o mój system wartości i sprawiło, że zmieniłam sposób postrzegania świata. Lektury otwierają mnie na świat. Dzięki nim jestem, kim jestem i gdzie jestem. Świat znów potrafi mnie zdumiewać.

Jednak wciąż to kiążka, która otwiera przede mną moje Dziecko i mnie samą, która scala nasze myśli i jednoczy we współodczuwaniu, pozostaje dla mnie czymś najcenniejszym, co mogę nam ofiarować w prostocie życia; wspólna lektura to najbardziej wartościowy prezent.

Najnowsze recenzje
1
...
65 66 67
...
77
  • [awatar]
    kkarwacka
    Świetna książka dla dzieci zain­tere­sowa­nych­ niemal wszelkimi pojazdami silnikowymi; co prawda okładka i tytuł sugerują zawężenie tematyki do "ciężkiego sprzętu", ale w środku znajdują się nawet opisy najbardziej znanych marek samochodów osobowych. Zamieszczone informacje trzeba jednak weryfikować albo... pomijać ich czytanie, bo wkradają się błądki, błędy i błędziszcza. :) Mimo to książkę oceniam dobrze, bo ma czytelny, spójny i schematyczny układ, zamieszczone zdjęcia są dobrej jakości a i podstawowe informacje o każdym z pojazdów podane w interesujący i nieinfantylny sposób.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Urocza, zwyczajna opowieść. Piękna, prosta polszczyzna. Ciepłe, niezwykle przemyślane ilustracje. Genialnie nadana "psia" perspektywa dla odbioru przedstawianego świata. • Na wskroś świetna książka.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Przyjemna w odbiorze wierszowana bajka o księżycu, którego szuka mała dziewczynka niemogąca zasnąć bez jego światła. • Niewątpliwą zaletą książki są ilustracje. Mają nieco karykaturalny charakter, opierają się na kilku barwach tworzących piękne kontrasty; część stron ma ponadto świetlisty, srebrzysty połysk. Sama opowieść przetłumaczona została na język polski umiarkowanie zgrabnie; czasem szyk wypowiedzi trąci lekką nien­atur­alno­ścią­, ale z przekazem i sensem przy równoczesnym odtworzeniu nienajgorszych rymów udało się polskim współtwórcom wybrnąć całkiem fajnie. • Lektura w dowcipny sposób "tłumaczy" zjawisko nowiu; może pomóc oswoić dziecko z lękiem przed ciemnością. Stwarza też okazję do przeżycia przez dziecko wraz z zagłębianiem się w lekturę różnych emocji, a opisywane postacie dają pretekst do rozmowy o ludzkich przywarach i ich nie zawsze oczywistych przyczynach.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Bardzo dobry picturebook w formie wyszukiwanki, ze szczegółowymi cało­stro­nico­wymi­ ilustracjami o fajnym, kreskówkowym charakterze. • Książka wypełniona jest po brzegi kolorami i treścią. Spokojniejsze osoby może nieco przestraszyć, niektóre dzieci przebodźcować, ale właśnie dzięki szczegółowości ilustracji i kolorystyce wprost z największych stadionów można się trochę poczuć tak, jakby się w ten świat wpadło. Fani piłki nożnej prawdopodobnie będą zachwyceni, ale i dla nieobeznanych z tematem przygotowano porządne, treściwe wprowadzenie; pierwsze strony zawierają rysunkowy słownik pojęć. • Przeglądanie książki wraz z dzieckiem na pewno nudne nie będzie, humoru nie brakuje a i można się czegoś dowiedzieć.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Nie miałam szczególnych oczekiwań względem tej pozycji, raczej nadzieję na przyjemne dla oka ilustracje i przyzwoite wiersze. Tymczasem zostałam niezwykle mile zaskoczona; akwarelowe przedstawienia ptaków i opisujące je zaledwie dwuwersowe rymowanki, w połączeniu ze słuchaniem ptasich treli, świergotów, świstów i klekotów z odtwarzanej równocześnie małej płyty (dołączonej do książki), to rewelacyjna sprawa. 3,5 latkowi szczery uśmiech wielokrotnie rozpromieniał twarz, a i ja cieszyłam się tą małą ucztą dla zmysłów jak dziecko. Życzyłabym sobie więcej takich dzieł.
Ostatnio ocenione
1
...
130 131 132 133 134
  • Cyganie
    Mirga, Andrzej
  • Sońka
    Karpowicz, Ignacy
  • Kucając
    Stasiuk, Andrzej
  • Papusza
    Kuźniak, Angelika
  • Cyganie w Polsce
    Ficowski, Jerzy
  • Kamień na kamieniu
    Myśliwski, Wiesław
Należy do grup
  • [awatar]
    las_w_nas
  • [awatar]
    Montessori

Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo