Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kkarwacka

Czytając Synowi książki zawsze jestem tuż przy nim. To nasze wspólne chwile. Czytanie nie jest wyłącznie sposobem na zabicie czasu czy poznanie świata; przede wszystkim to poznawanie własnego Dziecka jest dla mnie absolutnie kluczowe. Kątem oka podpatruję jego reakcje. Doświadczam niemal na sobie na sobie zmian w jego dziecięcym ciele: czuję napinanie wewnętrznych strun i symfonię emocji grających mu w duszy. Ten Mały Człowiek to najwspanialsze dzieło stworzenia - a ja mam zaszczyt móc go z uwagą i fascynacją odczytywać.

Czytam też samej sobie. Dla rozrywki, poznania lub ubogacenia duchowego. Potrafię docenić każdy typ książki, jeśli dzieło jest dobre, zapada w pamięć i zostawia we mnie choćby swoisty wodny znak. Sięgam też po te, które pozornie kaleczą czytelnika. To nieoceniona kuracja dla niegdyś zmartwiałej duszy. Parę wybitnych książek prze­wart­ości­ował­o mój system wartości i sprawiło, że zmieniłam sposób postrzegania świata. Lektury otwierają mnie na świat. Dzięki nim jestem, kim jestem i gdzie jestem. Świat znów potrafi mnie zdumiewać.

Jednak wciąż to kiążka, która otwiera przede mną moje Dziecko i mnie samą, która scala nasze myśli i jednoczy we współodczuwaniu, pozostaje dla mnie czymś najcenniejszym, co mogę nam ofiarować w prostocie życia; wspólna lektura to najbardziej wartościowy prezent.

Najnowsze recenzje
1
...
9 10 11
...
77
  • [awatar]
    kkarwacka
    Duzi i Mały - każdy przyjął lekturę z uważnością i zrozumieniem. Doceniam takie książki.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Próba pokazania perspektywy ptaka żyjącego w niewoli wypadła całkiem dobrze; książka przedstawia codzienność stada papug, z czego znaczna część to zwierzęta urodzone w niewoli, są więc zadowolone ze swojego życia, nie znając niczego innego. Jest też jednak wiecznie smutna i nieco wycofana papuga, która została złapana w Indiach; reszta ptaków postanawia pomóc jej odzyskać wolność, co się udaje. Książka porusza w bardzo naturalny i prawdziwy sposób temat śmierci - jedna z papużek, którą poznajemy jako jedną z pierwszych, umiera ze starości. Książka jest napisana językiem przystępnym dla młodszego odbiorcy przy­zwyc­zajo­nego­ do słuchania dłuższych tekstów. Ilustarcje są na wysokim poziomie. Historia jest zajmująca.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Czteroletni Młody Czytelnik słuchał tekstu z umiarkowanym zain­tere­sowa­niem­, ale to nie tekst gra tu pierwsze skrzypce - sam autor przyznał, że powstał później, do gotowych ilustracji. A one to czysty surrealizm w bardzo przystępnym dla dziecka ujęciu. Na ilustracjach dzieje się tak wiele, że nie można nie zawiesić na nich oka choć na chwilę.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Mądra, prosta i przystępna książka dla młodszego czytelnika.
  • [awatar]
    kkarwacka
    To nie jest łatwa poezja dla dzieci, ale na pewno wartościowa. Niektóre z utworów synek przyjął z uśmiechem, niektórych nie zrozumiał.
Planowane i pożądane pozycje
1
...
134 135 136 137 138
  • Bronisława Wajs - Papusza
    Machowska, Magdalena
Należy do grup
  • [awatar]
    las_w_nas
  • [awatar]
    Montessori

Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo