Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kayetan2

W książkach napisanych "dla rozrywki" szukam rozrywki, w książkach naukowych - naukowej wiedzy, w literaturze faktu - faktów, etc. W żadnych nie toleruję nudy, nieudolności, autoprezentacji walorów intelektualnych autora. Tyle!

Najnowsze recenzje
1
...
10 11 12
...
32
  • [awatar]
    kayetan2
    To nie jest powieść kryminalna. Owszem, istnieje tu pewien wątek kryminalny, ale trzeciorzędny i niezauważalny. "Podróż..." jest jedną z nielicznych (na szczęście) prób oderwania się A. Christie od swoich koronkowo zapr­ojek­towa­nych­ kryminałów na rzecz opowieści o światowych spiskach, szaleńcach opętanych zbrodniczymi ideami itp. To jej mniej lub bardziej się nie udawało, bo powstawały gnioty dla panienek z pensji. Tak, jak i w tym przypadku.
  • [awatar]
    kayetan2
    Bardzo typowa dla A. Christie powieść, lecz na pewno do najlepszych nie należy. Czyta się jednak przyjemnie. Zdradzona i wzgardzona kobieta postanawia uprzykrzyć resztę życia swemu ukochanemu, który ożenił się z miłą i piekielnie bogatą dziewczyną. Prześladując młodą parę na każdym kroku. Nietrudno więc przewidzieć, kto padnie ofiarą morderstwa i kto stanie się głównym podejrzanym. Nie jest to oczywiste dla Herkulesa Poirot’a. Akcja rozgrywa się na płynącym Nilem statku. Opowieść trochę melodramatyczna i naciągana, ale stylowa.
  • [awatar]
    kayetan2
    Romantyczny poryw skłania pewną niewiastę do udania się za swym ukochanym do Bagdadu, gdzie wpada w sam środek wielkiej afery... i tak dalej. Niestety, w pisaniu książek tego rodzaju Agatha Christie się nie sprawdziła. To nie jest jedyny przykład. Chaos, zakręcenie, naciągana intryga, głupawe rozwiązania średnio ciekawych tajemnic. Rozczarowanie. Aż człowiek tęskni za mistrzowskimi historiami "zwyczajnych" zbrodni, z Poirotem lub panną Marple w rolach głównych...
  • [awatar]
    kayetan2
    Założenie obiecujące - plenerowa gra towarzyska pt. "Polowanie na mordercę", zorganizowana dla miejscowej śmietanki towarzyskiej przez przyjaciółkę Herkulesa Poirot, znaną autorkę kryminałów. W zamieszaniu związanym z festynem - dokonane zostaje prawdziwe morderstwo, kompletnie bezsensowne. Niestety, tym razem całość trzyma się kupy na siłę, a rozwiązanie sprawy zawiera elementy wymyślone chyba w ostatniej chwili, byle wszystko do siebie pasowało. Ale i tak warto przeczytać.
  • [awatar]
    kayetan2
    "Kilkusekundowy" świadek morderstwa nie jest zbyt przekonujący dla policji - nie ma żadnych śladów, nie ma ciała, nikt nie zaginął. Panna Jane Marple, znawczyni ludzkiej natury, ma jednak pewność, że morderstwo rzeczywiście miało miejsce. Udowadnia to, ale do rozwiązania zagadki jest wciąż bardzo, bardzo daleko. • Agatha Christie w moim ulubionym stylu.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
26
  • Klient
    Grisham, John
  • Wielki gracz
    Grisham, John
  • Transmigracja Timothy'ego Archera
    Dick, Philip K.
  • Czuwanie
    Grisham, John
  • Król afer
    Grisham, John
  • Trzy stygmaty Palmera Eldritcha
    Dick, Philip K.
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo