Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kayetan2

W książkach napisanych "dla rozrywki" szukam rozrywki, w książkach naukowych - naukowej wiedzy, w literaturze faktu - faktów, etc. W żadnych nie toleruję nudy, nieudolności, autoprezentacji walorów intelektualnych autora. Tyle!

Najnowsze recenzje
1
...
15 16 17
...
32
  • [awatar]
    kayetan2
    Pułkownik Race jest postacią z którą spotykamy się u A. Christie bodaj cztery razy. Niewiele o nim wiemy, można się domyślać, że ma lub miał związki z MI5, czyli brytyjskim wywiadem. Ciekawą postacią jest też Kemp - nadinspektor Scotland Yard'u oraz Anthony Browne, osoba skrywająca niezwykły sekret. • Ale sama powieść nie jest już tak ciekawa. Najpierw trzeba bowiem przebić się przez sto stron przygotowania do wejścia w środek intrygi, która sama w sobie ma potencjał - w tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach dokładnie w odstępie roku w identyczny sposób giną dwie osoby. Jest tajemniczo, dwuznacznie i niepewnie, jednak efekt końcowy jak na Agatę Christie trochę rozczarowuje.
  • [awatar]
    kayetan2
    Dziwny incydent geologiczny jako punkt zapalny mogący wywołać międzynarodowy kryzys i wojnę. Spisek. Zbrodnie kryminalne i zbrodnie stanu. Wielkie zamieszanie. A w centrum Samuel Vimes, szef policji oraz jego wierni podwładni, przyjaciele i wrogowie. Opowieść w stylu thrillera politycznego. Oczywiście w tym jedynym w swoim rodzaju, groteskowym świecie Ankh-Morpork. • Bardzo dobrze się czyta. Jest i śmiesznie i strasznie, poważnie i jajcarsko, głupkowato i mądrze. I ciekawie.
  • [awatar]
    kayetan2
    Tytułowy Achilles to generał Sobolew, wielki patriota i narodowy bohater, którego dopada atak serca. Okoliczności śmierci są nieco wstydliwe i zostają ukryte przed zapłakaną publiką, jednak nie to jest problemem. Rosną wątpliwości, pojawiają się pytania, a już wkrótce trup zaczyna się słać dookoła. Erast Piotrowicz Fandorin wpada na trop prawdziwej afery nie mając pojęcia, kogo ma za przeciwnika. • Dobra książka, trudno się od niej oderwać. Kolejny gotowy scenariusz na trzymający w napięciu filmowy thriller.
  • [awatar]
    kayetan2
    Tak świetnie się ta opowieść zapowiadała. Zbrodnia, której jeszcze nie ma, ale na pewno będzie, wiadomo kto padnie jej ofiarą, ale nie wiadomo jaki jest motyw. Przyszła ofiara też nie wie. No i jest! Zabójstwo. Tyle, że ginie ktoś zupełnie inny, czego nawet Poirot się nie spodziewał. Intryga pierwsza klasa, ale... • Coś pod koniec nie poszło, może Agatha Ch. sama wpadła w pułapkę swojej wyobraźni; zdarza się. Powieść i tak bardzo dobrze się czyta.
  • [awatar]
    kayetan2
    Świat Dysku zagrożony, a jego los w niezbyt wprawnych rękach nieświadomego maga. Samo zanurzenie się w tym świecie to dla czytelnika balsam na skołatane nerwy. Jest zabawnie, zaskakująco i niegłupio.
W trakcie czytania
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo