Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kayetan2

W książkach napisanych "dla rozrywki" szukam rozrywki, w książkach naukowych - naukowej wiedzy, w literaturze faktu - faktów, etc. W żadnych nie toleruję nudy, nieudolności, autoprezentacji walorów intelektualnych autora. Tyle!

Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
32
  • [awatar]
    kayetan2
    Są książki, do których próbuję się dobrać bezskutecznie. Nie udaje mi się, mimo dobrych chęci. Tak jak w tym przypadku. Język, styl, klimat są dla mnie nie do zniesienia - nudzą i irytują. Po kilkudziesięciu stronach, stwierdziwszy, że opowieść nie wzbudziła we mnie najmniejszego zainteresowania, zrezygnowałem z dalszych prób. Sztuczność nad sztucznościami. Może komuś się spodoba.
  • [awatar]
    kayetan2
    Niezbyt głębokie, ale jasne i zrozumiałe rozważania o mechanizmie strachu, jako o najważniejszym być może sposobie odbierania otaczającej nas rzeczywistości. Przy okazji autor opisuje przypadki aktów terr­orys­tycz­nych­, szantaży, stalkingu od intrygującej strony nie znanej z przekazów medialnych. Kilka mądrych uwag i zasad do zapamiętania na co dzień.
  • [awatar]
    kayetan2
    To nie jest wcale powieść o karze śmierci. Owszem, jest tu o niej sporo, ale Grisham wbrew pozorom nie zajmuje tu określonego stanowiska. Jest to raczej powieść o odkrywaniu: rodzinnych tajemnic, mrocznej przeszłości i jej skutków. Młody adwokat próbuje uratować przed egzekucją swojego krewnego, skazanego dawno temu na karę śmierci za rasistowskie morderstwo. Książka miejscami przegadana (jak to u Grishama), w napięciu raczej nie trzyma, jest jednak warta przeczytania.
  • [awatar]
    kayetan2
    Należą się dwie gwiazdki, bo po Grishamie spodziewam się książki, która wciąga bez reszty. Ale na tle innych jego twórczość i tak stoi na wyższym poziomie. W "Apelacji" nie znajdziemy postaci, które można jednoznacznie polubić lub znienawidzić, ponieważ wszystkie są ledwie naszkicowane. Całość przypomina rozbudowany artykuł dziennikarza, opisującego skomplikowany spisek spryciarzy obracających dziesiątkami milionów dolarów, którego początkiem jest przegrana przez pewną korporację sprawa o ogromne odszkodowanie. Ma się wrażenie, że to opowieść z gatunku demaskatorskich, niestety chwilami nużąca. Historia jest całkowicie fikcyjna.
  • [awatar]
    kayetan2
    Bohaterem jest... tablica Mendelejewa. Akcja - to wędrówka po niej i bliższe zapoznanie z zamieszkującymi ją pierwiastkami. W większości mają do opowiedzenia ciekawe historie wiążące się z ich odkryciem i dalszymi losami. Fascynujący zbiór wiedzy ze wszystkich możliwych dziedzin, świetny styl pisania i ogromna praca Sama Kean'a - mistrza literatury popu­larn­onau­kowe­j. Koniecznie czytać!
W trakcie czytania
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo