Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
katarzynacalka
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    katarzynacalka
    Bardzo dobra lektura, obawiałam się, że będzie za dużo podobieństw z filmem (który niestety obejrzałam przed przeczytaniem), ale niepotrzebnie. Dużo różnic w przebiegu zdarzeń i przede wszystkim świetne zakończenie.
  • [awatar]
    katarzynacalka
    Dla fanów Plotkary, Greya itp. • Stylistyczny koszmar, napisana językiem dla gimnazjalistów, 95% stanowią dialogi, pozostałe 5% to opisy ubioru i dość ubogiej mimiki bohaterów. • Przez wzgląd na dużą ilość dialogów i ciągłe budowanie napięcia między bohaterami- czytelnik się daje wciągnąć i efekt końcowy jest taki, że czyta się to z zażenowaniem, jednocześnie nie mogąc się oderwać. Myślę, że dobra pozycja do odmóżdżenia się, po przeczytaniu jej i powrocie do literatury z wyższych półek, człowiek docenia kunszt innych pisarzy jeszcze bardziej.
  • [awatar]
    katarzynacalka
    Musiało minąć kilka dobrych tygodni, żeby dotarło do mnie jak dobra jest ta książka. W momencie czytania było ciężko, chwilami mnie odrzucało, fakt, że tekst jest bez interpunkcji i jest to ciąg słów sprawia, że jest to lektura ciężka. Z drugiej strony można się fajnie identyfikować z tekstem, który jest jak nasza gonitwa myśli- od jednej, do drugiej i jeszcze kolejnej. Tak właśnie jest skonstruowany tekst. Treść natomiast jest przygnębiająca- samotność, uzależnienie, tęsknota, wyrzuty sumienia, surowość (powiedziałabym, że dobrze obrazująca Norwegię). Zdecydowanie polecam książkę- coś zupełnie innego niż powieści z którymi mamy styczność na co dzień. Bardzo ciekawe doświadczenie, choć potrzeba czasu na przetrawienie.
W trakcie czytania
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo