Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
gswis
Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
8
  • [awatar]
    gswis
    Osiedle RZNiW w obliczu innych wątków tematycnzych Mroza to kompletnie odjechane czterysta stron dramatu społecznego jaki odbywa się na osiedlu. Dariusz Sodkiewicz - Deso otrzymuje wiadomość o zaginięciu Izy Mikulskiej. Wraz z Żabą i innymi ziomalami podejmuje temat i z dnia na dzień odkrywa coraz ciekawsze karty w całej układance. Jako przedstawiciel kultury hiphopu i towarzyszącej temu aurze nie ma lekko zarówno w obliczy psów jak i miejscowych gangów. Sprawy wymykają się spod kontroli, kiedy musisz liczyć jedynie na siebie... Świetna próba podwójnego narratora. Akcja przeplatana jest rozprawą sądową, która niczym karma dla kota pokazuje mini odcinki wydarzeń jakie miały faktycznie miejsce zanim Deso wpadł w tarapaty. Użycie najbardziej wulgarnych zwrotów i slangu młodzieży osiedlowej tylko podkręca klimat tej książki i ktoś kto ma duży dystans do polskiej łaciny zrozumie, • że jest ona nieodzownym fragmentem tej akcji.
  • [awatar]
    gswis
    W rezerwacie w noc świętojańską dochodzi do potrójnego zabójstwa. Komisarz Kurt Wallander pomimo braku śladów próbuje wytropić zabójcę. Okazuje się, że nie jest sam, bo jego najbliższy przyjaciel Svedberg uprzedził go o krok wszczynając dochodzenie na własną rękę. Zdobył więcej danych i materiałów, zanim nie odwiedził go morderca. Punktem zaczepienia jest zdjęcie kobiety. Niestety nikt nie wie gdzie przebywa, a po ogłoszeniu w mediach nie ma żadnego odzewu... • Czym kieruje się morderca i co jest motywem zbrodni? Dlaczego Svedberg musiał zginąć i jaki ma to związek ze śmiercią trójki młodych ludzi. • Mankell świetnie oddaje szwedzki klimat akcji toczonej w okolicach Ystad czy Malmo i trzeba przyznać, że książka wciąga, bo akcji nie brakuje.
  • [awatar]
    gswis
    Klasyczny scenariusz na amerykańską sensację z udziałem bohatera rodem z Marines. W rolach głównych Dirk Pitt i jego niesamowite umiejętności rozwiązywania problemów. Zagmatwana fabuła rozpoczyna się od zagubionego pod lodowcem statku, którego znaczenie miało odwrócić losy całego świata. Statek ma posiadać specjalną sondę do badania podmorskich złoży ale służy również jako karta przetargowa do wielkich zmian w uprawianiu polityki. Tyle, że Dirk Pitt niczym McGyver, Rambo i Johny Bravo w jednej postaci przebiegle odkrywa karta po karcie, pokonując poszczególne przeszkody. Lekka pozycja z przygodami, bo trochę w powietrzu, trochę na wodzie, czy pod wodą. Jak na 44 letnią książkę, to i tak nie da się odczuć wiele archaizmów, starego słownictwa, gdzie analiza komputerowa jest tylko wymyśloną mrzonką, a sprzęt militarny, wymieniany przez autora zapewne funkcjonuje do dzisiaj.
  • [awatar]
    gswis
    Sam Cayhall był aktywnym członkiem KuKluXKlanu. W czasach kiedy tępienie żydowskich rodzin czy to afroamerykanów było na porządku • dziennym Sam również popełniał zbrodnie. Brał udział również w jednej ze zbrodni, która po kilku rozprawach sądowych zaprowadziła go do Parchman, gdzie wykonuje się karę śmierci. To nic, że sytuacja polityczna uległa zmianie i różnice rasistowskie straciły na sile. To nic, że Sam nie chciał śmierci dwójki dzieci Kramerów. To nic, że Sam robił za kierowcę podczas zamachu. To nic, że nie konstruował i podkładał tej bomby. Jego dni zostały policzone. Kiedy na scenie ukazuje się młody prawnik Adam Hall, który ma swoje powody aby zająć się sprawą Cayhalla, sprawy nabierają rumieńców. Grisham pompuje nadzieję w czytelnika, że jednak stracona pozycja może być obroniona. Do samego końca • autor wystawia kredyt zaufania wbrew decyzji wszelkich Sądów, nadzieją wciąż istnieje i zawsze umiera ostatnia. Honor z Klanu nie pozwala na odkrycie pełnej prawdy ale przecież chodzi o życie najbliższych. Czy warto poświęcić życie aby uratować inne? Po tej książce ciężko powiedzieć.
  • [awatar]
    gswis
    Doktor Seidman (Marc) po wybudzeniu ze śpiączki próbuje zrozumieć co się stało. W strzelaninie ginie jego żona i wszystko wyglądało na to, że Marc również miał zginąć. Pozostało pytanie gdzie jest ich córka Tara. W zasadzie po jedynej i nieudanej szansie odzyskania córki doktor pogodził się z najgorszym. Po półtora roku jednak wraca nadzieja. Wraz z byłą swoją znajomą Rachel i przyjaciółmi koncentruje swój czas na pogoni za śladem. Dlaczego musiało minąć tyle czasu? Dlaczego Porywacze dali drugą szansę, skoro w tytule jest jedyna? Jaką rolę odgrywają bliskie mu osoby i jak skutecznie unikać policji i FBI? Świetna akcja ponownie na terenie New Jersey, czyli rodzimym miejscu Harlana Cobena. Autor w dramat rodzinny wplata "soczyste" kawałki zabójstw z zimną krwią. Giną kolejni ludzie i tylko po to, żeby znaleźć jedno dziecko. Czy warto zawracać wodę w rzece, skoro mijają miesiące i lata a dzieci mają swoje otoczenie? Mamy tu do czynienia z Cobenem w swoim iście "cobenowskim" zawiłym wątku. Nic dodać nic ująć w pokrętnym scenariuszu życiowym. Czasami trzeba zwolnić lub wrócić do poprzednich rozdziałów, aby złapać całość. Może komuś brakować Myrona Bolitara i Windsora II LockHeada ale "niu dżersowki" klimat sensacji został w pełni oddany. Gdyby nie obowiązki - książkę łyknąłbym na raz. Polecam.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5 6 7
  • Osiedle RZNiW
    Mróz, Remigiusz
  • O krok
    Mankell, Henning
  • Lodowa pułapka
    Cussler, Clive
  • Komora
    Grisham, John
  • Jedyna szansa
    Coben, Harlan
  • Hashtag
    Mróz, Remigiusz
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo