Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
bonifa
Najnowsze recenzje
1 2
  • [awatar]
    bonifa
    Jeśli ktoś czytał już książki Roberta Szmidta, nie będzie zaskoczony jego mistrzowskim piórem. Tym razem mistrz polskiej post apokalipsy zmierzył się z uniwersum Metro 2033 i przeniósł go we wrocławskie kanały. Niebanalna fabuła koreluje z obrzydliwym światem ponuklearnym. Według mnie jedna z lepszych książek tego uniwersum, jakie czytałem.
  • [awatar]
    bonifa
    Podobnie szalona część, jak poprzednia, ale jednak z zaskakującym zakończeniem. Polecam wszystkim fanom rocka, ale także wszystkim, którzy lubią powieści w krzywym zwierciadle.
  • [awatar]
    bonifa
    Oprócz Achaji, która mi nie przypadła do gustu, nie czytałem jeszcze złej książki pana Ziemiańskiego i tym razem też bez zmian. Wyśmienity kryminał z wątkami mistycznymi, pozostawiający coś w głowie czytelnika i zmuszający do przemyślenia treści. Gorąco polecam każdemu fanowi Ziemiańskiego, jak i czytelnikom kryminałów.
  • [awatar]
    bonifa
    Książka wpadła mi w ręce przez przypadek. Nie słyszałem ani o filmie, ani o jej popularności. Dzięki temu miałem obiektywny stosunek do niej. Bardzo nietypowa konstrukcja narratora i bardzo ciekawe ujęcie hitlerowskich Niemiec w połączeniu z życiem biednych ludzi, a w szczególności dzieci tamtych czasów. Jedyną wadą jest nadmiar nie pasujących do opisywanych czasów i do narratora metafor. Często zdaje się, że autor wciska je na siłę, czyniąc z siebie miejscami grafomana. Mogę jednakże śmiało polecić ją każdemu, kto lubi książki wymagające przemyślenia, nienaładowane efektami specjalnymi, seksem i przemocą, jak teraźniejsze filmy. Sam pewnie kiedyś sięgnę do filmu, ale patrząc na okładkę, która widnieje obok recenzji, mam coraz mniejszą do tego ochotę.
  • [awatar]
    bonifa
    Książka o komunizmie, napisana przed komunizmem. Świetne SF, mimo roku powstania 1920 nadal jest świeże i zaskakuje. Po przeczytaniu człowiek zastanawia się, czy większość wizji literackich i filmowych, związanych z totalitaryzmem komunistycznym, nie wywodzi się właśnie od Zamiatina. Rok 1984, czy Equilibrium, to skóry tejże książki. Gorąco polecam wszystkim.
W trakcie czytania
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo