Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Atomek9
Najnowsze recenzje
1
...
21 22 23
...
40
  • [awatar]
    Atomek9
    Okrucieństwo wojny w kolejnym wydaniu dla nas o tyle ciekawe, że opisujące konflikt polsko-bolszewicki ze strony radzieckiej. Babel, żydowski intelektualista z Odessy zasłynął jako partyjny korespondent na polu starcia Polski i bolszewickiej Rosji. Będąc zadeklarowanym komunistą w opowiadaniach ukazał okrucieństwo rewolucyjnej Rosji Lenina. Mimo propagandowego zadęcia Babel starał się zachować pierwiastek obiektywizmu w opisywanych zdarzeniach i nie krył swojego sentymentu dla niszczonej przez bolszewików chrześcijańsko-judeistycznej kultury. Skończył swoje życie jako kolejna ofiara tradycyjnych dla komunizmu czystek. Nota 3+
  • [awatar]
    Atomek9
    Nota 4- tak trochę zawyżona ze względu na klimat Odessy. Jest tu nostalgia za czasami, które się już nie wrócą. Za charakternymi osobnikami prze­drew­oluc­yjne­j Rosji, za Żydem tułaczem lecz dziś dla współczesnego czytelnika to opowieści archaiczne i hermetycznie zamknięte dla zrozumienia bez odniesienia do historii ówczesnych czasów.
  • [awatar]
    Atomek9
    Zaczyna się super ale im dalej w las tym tempo akcji siada i zaczyna się nuda. Po 200 stronach autor totalnie zamula jakąś pokrętną metafizyką. Ledwo to przetrwałem bowiem końcówka powieści była już całkiem niezłą zagadka. Co dziwne i rzadkie film nakręcony na podstawie książki jest zdecydowanie lepszy od pierwowzoru. Nota 3+.
  • [awatar]
    Atomek9
    Dałem jeszcze jedną szansę duetowi Frances i Josephowi Giesom i kolejny raz się zawiodłem. Naprawdę niewiele się dowiecie z tej książki o życiu średniowiecznej rodziny za to bardzo dużo o rodzinie Pastonów. Pastonowie to w owych czasach przedstawiciele klasy średniej, którzy poprzez naukę i bogactwo kupili sobie szlachectwo. Wiemy o nich dużo bowiem do dziś zachowały się listy prawie całego klanu rodzinnego. Niestety autorzy książki skupili się na opisywaniu sytuacji politycznej i awansach społeczno-gospodarczych Pastonów nie zaś na prozie życia codziennego. Nie dowiemy się co jedli, jak spożywali posiłki, na co chorowali, czy się zajmowała pani domu. Nie ma słowa o zwyczajach,ówczesnej higienie, sposobie obchodzeniu świąt, o tym jak bawiły się dzieci, jak wyglądał ich ubiór czy nauka. To tylko kilka z pytań, które można by mnożyć a i tak nie uzyskamy w tej książce na nie odpowiedzi. Nota 3-. • Ps. Nie dajcie się nabrać na polecenie G.R.R. Martina!
  • [awatar]
    Atomek9
    Sięgnąłem po książkę bowiem poleca ją twórca "Gry o Tron" i niestety bardzo marketingowo opłacalne to polecenie. Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem i łatwo się ją czyta. Koniec zalet. Wiedza, którą prezentują w niej autorzy to poziom lekcji historii ze szkoły podstawowej niestety do tego podlana bardzo lokalnym kolorytem XIV/XV wieku we Francji. Ciekawe ile kosztował wydawcę książki wpis G.R.R. Martina ale pewnie mu się to opłacało. Ja miłośnikom historii okresu Średniowiecza nie polecam. Nota 3.
Ostatnio ocenione
1
...
26 27 28
...
32
  • Bogowie, honor, Ankh-Morpork
    Pratchett, Terry
  • Panowie i damy
    Pratchett, Terry
  • Wyprawa czarownic
    Pratchett, Terry
  • Ruchome obrazki
    Pratchett, Terry
  • Ciekawe czasy
    Pratchett, Terry
  • Wróg bez twarzy
    Child, Lee
kkarwacka
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo