Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Atomek9
Najnowsze recenzje
1
...
26 27 28
...
40
  • [awatar]
    Atomek9
    To moja pierwsza lektura spod pióra Ryszarda Kapuścińskiego. Książka krótka, lekka i przyjemna do czytania ale z bardzo uniwersalnym przesłaniem: czasy się zmieniają ale charaktery ludzkie nie! Bez pewnego przygotowania historycznego "Cesarz" będzie nieczytelny. Warto wcześniej zajrzeć choćby do wiki aby dowiedzieć się co nieco o bohaterze książki. 4.
  • [awatar]
    Atomek9
    Ta książka to nie jest opowieść o Australii. Owszem dzieje się na tym kontynencie, tło społeczno-kulturowe stanowi XIX wiek ale to powieść o walce człowieka z obrazem samego siebie. O braku pokory, wierze w moc człowieczą, wyimaginowanej miłości i chorobliwych ambicjach. Książka napisana tak, że odrzuca i przyciąga jednocześnie. Dziwna. Jeśli przebrniecie pierwszych 100 stron to dalej jest już zdecydowanie łatwiejsza w lekturze. Nota 4-.
  • [awatar]
    Atomek9
    Dwie gwiazdki tylko dlatego, że jeśli ktoś szuka literatury o klimacie społeczno-politycznym lat 60-70 byłych Niemiec Zachodnich to warto tą powieść przeczytać. Dla pozostałych zaciekawionych kolejną książką niemieckiego noblisty proponowałby zapomnieć o tej pozycji. Nuda, nuda i na dodatek hermetyczna nuda. 2!
  • [awatar]
    Atomek9
    Archaiczny język połączony z barokowymi opisami zdarzeń, które mają być straszne a u współczesnego czytelnika wywołują tylko uśmiech politowania powodują, że twórczość E. A. Poe odchodzi w niszowy niebyt. Przykre to lecz niestety prawdziwe. Książka tylko dla literackich erudytów. nota 3-
  • [awatar]
    Atomek9
    Proza, z którą mamy do czynienia w tej powieści odchodzi w niebyt wraz z kolejnymi pokoleniami. Jej uniwersalność staje się nieczytelna dla młodszych czytelników nie znających realiów czasów opisywanych. Sposób narracji, płynący leniwymi zakolami sprawia, że to książka dla cierpliwych, nie goniących za akcją czytelników. Do tego typowa dla Myśliwskiego chłopska ludyczność kulturowa. Cóż z tego, że język piękny jak za chwilę nikt tego czytać nie będzie. Ocena 4.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
kkarwacka
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo