Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
asenata
Najnowsze recenzje
1
...
61 62 63
...
72
  • [awatar]
    asenata
    Rozczarowanie. Pierwszą część, czyli wspomnienia osobistego kierowcy Hitlera przeczytałam z zaciekawieniem. Aneks niestety nudnawy, te same sytuacje opisane przez kilka osób przewijają się naprzemiennie... Żeby one były jeszcze różne, ale nie - to w kółko ta sama historia... Nuda.
  • [awatar]
    asenata
    Nie ma tu nic o czym nie wiemy. Cukier jest zły i tyle. Za to jest tu masa sprzeczności, teorii niep­otwi­erdz­onyc­h badaniami lub też sprzecznych z najnowszymi. Ponadto nie jest to książka na polskie realia. Słabo.
  • [awatar]
    asenata
    Super - styl, metaforyczność, język, niebanalność, historia - mój klimat. Polecam.
  • [awatar]
    asenata
    Zanim do tej książki zasiadłam, to rzuciłam okiem na opinie o niej - ciekawie, ciekawie, myślę sobie..."po co takie książki powstają", "nie da się czytać", "samo zło".... ciekawie, ciekawie...I zasiadłam. I czytam. I mam nerwa, bo King zdradził już całą fabułę, łącznie z zakończeniem we wstępie. No jak tak można!No i już zonk, na samym początku. A potem? Nie jest wcale tak strasznie, ani przejmująco, ani wcale nie jest tak, że "tego nie da się czytać, bo tu samo zło w czystej postaci". Ot zwykła powieść grozy z niespotykaną fabułą. Tyle, że prawdziwa......
  • [awatar]
    asenata
    Hmm, temat chwytliwy, tytuł chwytliwy, powinno grać. Ale nie gra. Po pierwsze nie wiem, czy to historia prawdziwa, bo brak jakichkolwiek przypisów (co sugeruje, że jednak nie), po drugie niewiele tu o samej Irmie, po trzecie napisane tak, że kompletnie nie mogłam się skupić. No nie.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
CheshireCat
kkarwacka
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo