Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Wadowicka Biblioteka Publiczna
[awatar]
Wadowice WBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 33 8234618
Województwo: małopolskie
Powiat: wadowicki
Adres: u. Legionów 1
34-100 Wadowice
E-mail: biblioteka@wadowice.pl

Poniedziałek 8.00-16.00
Wtorek 10.00-18.00
Środa 10.00-18.00
Czwartek 10.00-18.00
Piątek 10.00-18.00
Sobota 8.00-14.00

Celem biblioteki jest zaspokajanie potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców, jak również gromadzenie materiałów dotyczących naszego miasta i powiatu. Biblioteka jest też centrum edukacyjnym i kulturalno-oświatowym. Szeroko wykorzystuje elektroniczne technologie w zakresie rejestracji czytelników i wypożyczeń oraz tworzenia i udostępniania baz danych. Udostępnianie zbiorów prowadzone jest w systemie bibliotecznym SOWA PREMIUM. Od 2021 roku czytelnicy mogą korzystać z książkomatu zlokalizowanego obok biblioteki głównej (ul. Legionów 1).

Wadowicka Biblioteka Publiczna na mocy porozumienia między Zarządem Powiatu Wadowickiego, a Zarządem Miasta od grudnia 1999 roku pełni rolę biblioteki powiatowej. Koordynuje działalność i sprawuje nadzór merytoryczny nad bibliotekami gminnymi i ich filiami bibliotecznymi.

Na terenie Wadowic sieć bibliotek publicznych tworzy Wadowicka Biblioteka Publiczna w skład której wchodzą Wypożyczalnia dla Dorosłych, Oddział dla Dzieci i Młodzieży oraz Czytelnia a także 3 filie biblioteczne tj.:
- Filia Nr 1, os. Kopernika 10/11 /tel. 33 8232548/
- Filia w Choczni, ul. Kościuszki 183 /tel. 33 4886705/
- Filia w Wysokiej 194 /tel. 33 8702737/

Wadowicka Biblioteka Publiczna posiada bogate zbiory:
- literatury pięknej polskiej i obcej,
- lektury szkolne dla dzieci i młodzieży oraz opracowania lektur,
- bibliografie, monografie literackie,
- encyklopedie, informatory, leksykony, słowniki,
- wydawnictwa naukowe i popu­larn­onau­kowe­ z różnych dziedzin wiedzy,
- czasopisma oprawne i bieżące,
- wydawnictwa multimedialne,
- dokumenty życia społecznego,
- zbiory regionalne
- gry planszowe
- komiksy

Placówka oferuje również dostęp do baz online (Legimi, IBUK Libra, ACADEMICA) oraz dostęp do książki mówionej, a także możliwość wypożyczenia CZYTAKA dla osób niedowidzących i słabowidzących.

Przejdź na stronę biblioteki w portalu w.bibliotece.pl.
Agatalab
joanna.lesniak2309
ilona.hebrajska
dobros_sara
teresamal123
tomekbiel84
janekn
agnieszkantoniewicz
laga
michaldiabel4
kowalczykj123
milka096
jolantakrol
Zosia.P
jagoda5
pawel.k.krol
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo