Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Radlinie
[awatar]
Radlin MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 32 456 78 83
Województwo: śląskie
Powiat: wodzisławski
Adres: Orkana 5
44-310 Radlin
E-mail: bibliotekaradlin@interia.pl

Pn, Wt, 8-16
Śr, Czw, Pt 10-18

Miejska Biblioteka Publiczna w Radlinie jest placówką gminną powstałą w 1948 roku. Założycielem biblioteki był ówczesny pracownik Urzędu Gminy Józef Warzecha. Początkowo miała jedno pomieszczenie w budynku gminy, a książki wydawane były przez okienko. Zamiast regałów wykorzystywano stare szafy żaluzjowe. Po nim bibliotekarką została Aniela Gaszka, a biblioteka stopniowo rozrastała się. Prawdziwy renesans przypada na lata 1957 - 1991 r., kiedy kierownikiem została Urszula Korus. Dzięki jej zaangażowaniu placówka została unowocześniona, z czasem wyodrębniono wypożyczalnię dla dorosłych i dzieci, stworzoną czytelnię. Wciąż przybywało książek i czytelników. 1965 roku powstały dwie filie - w Głożynach i Radlinie II. Istniały też punkty biblioteczne m.in. w "Domu Górnika" .W związku z tworzeniem się miasta Radlin w 1997 roku, po 48 latach biblioteka musiała opuścić dotychczasowy lokal. Księgozbiór spakowano i przewieziono do Inkubatora Prze­dsię­bior­czoś­ci w Radlinie, gdzie wypożyczano tylko lektury. Jesienią 1997 roku Urząd Miasta w Radlinie zakupił budynek przy ul. Orkana 5, w którym do dnia dzisiejszego działa placówka. Mieści się w niej wypożyczalnia literatury dla dorosłych, wypożyczalnia literatury dla dzieci oraz czytelnia. Od 1 stycznia 2001 do 1 lipca 2009 roku biblioteka podlegała Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Radlinie, którego dyrektorem jest mgr Henryk Stiel. Kierownikiem biblioteki wówczas była Maria Kaszubska. Od 01.07.2009 r. nastąpiło wyłączenie biblioteki ze struktur Miejskiego Ośrodka Kultury i powołano Miejską Bibliotekę Publiczną w Radlinie, na której czele stoi dyrektor - mgr Henryka Pawliczek.

W holu biblioteki powstała "Galeria Jednego Obrazu", gdzie prezentowane są prace Grupy Twórców Niep­rofe­sjon­alny­ch "Pasja" w Radlinie i innych twórców. Poza tym biblioteka organizuje:
spotkania - autorskie - do tej pory zaproszono m.in Ks. Prof. Jerzego Szymika, Krzysztofa Petka, Marka Szołtyska, Martę Fox, Wandę Chotomską, Andrzeja Żaka, Wioletta Piasecka, Roksanę Jędrzejowską - Wróbel, Grzegorza Kasdepkę, Kalina Jerzykowska, Izabela Klebańska; pisarzy regionalnych Wiktora Buglę, Anne Zychma, Maria Lelonek oraz Mariana Małeckiego - publicystę i naukowca pochodzącego z Radlina.
wystawy okolicznościowe dotyczące rocznic
konkursy czytelnicze dla dzieci i młodzieży
konkursy plastyczne i rysunkowe dla dzieci
konkursy fotograficzne
lekcje biblioteczne
mikołajki, andrzejki, bale przebierańców
akcje głośnego czytania "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM", "Rodzinne spotkania z książką", "Urodziny Kubusia Puchatka", "Światowy Dzień Pluszowego Misia"

Przejdź na stronę biblioteki w portalu w.bibliotece.pl.
agnieszka.fuchs
rb.pasz
asiulka73
matczynarecenzentka
InkaLusix
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo