Strona domowa użytkownika
Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
Rodzaj: | Biblioteki publiczne |
---|---|
Telefon: | +48 77 454 80 30 |
Województwo: | opolskie |
Adres: |
Minorytów 4 45-017 Opole |
E-mail: | sekretariat@mbp.opole.pl |
Biblioteka Główna
Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 09:00 – 15:00
Najnowsze recenzje
-
Sara zostaje obudzona telefonem w środku nocy. Zamiast usłyszeć w nim głos swojego męża Geofreya dowiaduje się właśnie, że zginął on w pożarze hotelu w Berlinie, gdzie załatwiał swoje interesy. Nick O’Hara z Departamentu Stanu widząc coraz więcej nierozwiązanych odpowiedzi pomaga Sarze w śledztwie które doprowadzi ich do Londynu i Amsterdamu, a uładzony i uporządkowany świat Geofreya okaże się tylko mrzonką. Kobieta zacznie odkrywać skrywane dotąd przez męża sekrety i stanie w centrum uwagi kilku służb wywiadowczych. Powieść sensacyjna ze świetnym tempem, które trzyma w napięciu od początku do końca. Jednym słowem dużo zwrotów akcji, zbiegli agenci próbujący zacząć wszystko od nowa i mordercy, którzy zrobią wszystko by zatuszować prawdę.
-
„Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” to zbiór opowiadań o sile wyobraźni, o kreacyjnej mocy języka dla którego nieskrępowana wyobraźnia staje się źródłem kolejnych obrazów i inspiracji. W opowiadaniach Murek łączymy się ze statkiem kosmicznym przez pasma radiowe, obserwujemy przygłuchawą Matkę Boską, która wraz z samobójczyniami w Niebie dzierga skarpetki dla Jezusa, wybieramy się na podwieczorek dla zmarłych, gdzie jada się pieczone kasztany, poznajemy mężczyznę, który zaprasza do tańca tylko najmniej urodziwe panie, by w blasku ich wdzięczności wdzięczyć się dla nieobecnej publiki, chłopca, który z zaciekawieniem przygląda się toaletnikowi przygotowującemu nieboszczkę do pochówku. I tak dalej, i tak dalej. Język stylizowany na gwarę, innym razem brzmiący jak gawęda z przeszłości, hermetyczny, to znowu stawiający opór, do ciągłego forsowania plus duża dawka nieokiełznanej wyobraźni. Propozycja dla odważnych!
-
Leo Millar, wzięty malarz w wyniku wybuchu miny na ogarniętym wojną domową Cyprze, traci żonę i synka. Wraz z ich utratą dalsza egzystencja traci dla niego sens. Leo przestaje malować, zaczyna się upijać by zasnąć, męczy się w pustym mieszkaniu w Paryżu. Targany poczuciem winy, myślami samobójczymi trafia na prawie bezludną wysepkę u wybrzeży Normandii. Poznaje tam obdarzonego intuicją księdza, widuje tajemniczą postać chłopca, doświadcza pełnych intensywnych emocji spotkań z walczącą z własnymi demonami klarnecistką. Powoli zaczyna odzyskiwać nadzieję i równowagę. „Malarz nadziei” to powieść o powrocie wiary w sens życia i istnienia. Głęboka wrażliwość w kształtowaniu obrazów przyrody i niezłomna wiara w człowieka, czynią z powieści Desoto świadectwo ludzkiej wielkości wobec przeciwności losu.
-
Barret Meeks jest gejem, którego właśnie opuścił kochanek. Przechadzając się nocą przez Central Park spostrzega na niebie dziwne światło, którego proweniencja jest bardziej zagadkowa niż nam się wydaje. Mieszka wraz ze swoim bratem Tylerem, podrzędnym muzykiem i barmanem, który pracuje nad piosenką dla swej ukochanej, chorej na nowotwór, Beth, w skromnym mieszkaniu na peryferiach Nowego Jorku. Barret poszukuje jakiegoś uzasadnienia dla własnego istnienia i zastanawia się nad rolą transcendencji w życiu człowieka, nawiązując kolejne romanse, dzieląc swój czas na pracę w sklepie z odzieżą, i inwestowanie w swój rozwój. Tyler próbuje napisać muzykę, która niosłaby wytchnienie i pocieszenie, a jednak cały czas zapada się w odmęty narkotycznego nałogu. Z kolei Beth po krótkiej remisji swojej choroby, doświadcza jej ze zdwojoną siłą. „Królowa śniegu” to powieść o poszukiwaniu sensu we własnym życiu, o próbie określenia go wobec jakiejś transcendencji. To książka o walce z własnymi ułomnościami i demonami, gdzie obyczajowe tło w niczym nie ustępuje najlepszym partią dialogów. Cunnigham udowadnia, że pomimo tego, że życie jest przedsięwzięciem, którego wyniki nie rekompensują kosztów, to ostatnia i tak zawsze umiera nadzieja. „Kosmos mruga tylko do tych, którym nikt nie uwierzy”.
-
„Czarny Anioł” to opowieść o skomplikowanych losach, krętych ścieżkach życia i zawiłych meandrach kariery scenicznej niepodrabialnej piosenkarki, Ewy Demarczyk. Książka przybliża nam postać zupełnie odrębnej, osobnej artystki, która słynęła ze swej bezkompromisowości. Autorki książki przedstawiają nam w miarę pełny obraz artystki, poczynając od początków w Piwnicy pod Baranami, poprzez triumfy na festiwalach piosenki krajowej (Opole, Sopot), po występy w renomowanych klubach (paryska Olympia, gdzie grali chociażby The Beatles, nowojorska Carnegie Hall) i zagraniczne trasy koncertowe, obejmujące kilka kontynentów. Skomplikowane losy Ewy Demarczyk są historią artystki, która w imię własnej sztuki nie idzie na żadne ustępstwa. W książce znajdziemy mnóstwo wypowiedzi na temat piosenkarki, sporo świetnych anegdot. I wyznań: „Nigdy nie lubiłam publicznie występować – przyznawała Ewa Demarczyk po latach. – Oczywiście oprócz momentów, kiedy śpiewam. Czuję wtedy, jak zaczynam panować nad widownią i jej uczuciami. To jedyny rodzaj władzy, jaki mi odpowiada”.