Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Książnica Pruszkowska im. Henryka Sienkiewicza
[awatar]
Książnica Pruszkowska
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 22 758 47 39
Województwo: mazowieckie
Powiat: pruszkowski
Adres: Kraszewskiego 13
05-800 Pruszków
E-mail: instruktor@biblioteka.pruszkow.pl

Biblioteka Główna
ul. Kraszewskiego 13
telefon: 22 758 86 09 wypozyczalnia@biblioteka.pruszkow.pl
Poniedziałek: 10.00 – 19.00
Wtorek: 10.00 – 19.00
Środa: 10.00 – 15.00
Czwartek: 10.00 – 19.00
Piątek: 10.00 – 19.00
sobota I i III: 10 - 14 Biblioteka Główna
sobota II i IV: 10 - 14 Filia nr 4

Filia nr 1,2,3,4,5,6,7,8,9 i Czytelnia Pruskovianów
Poniedziałek: 12.00 – 19.00
Wtorek: 12.00 – 18.00
Środa: 10.00 – 15.00
Czwartek: 12.00 – 19.00
Piątek: 10.00 – 15.00

Książnica Pruszkowska im. Henryka Sienkiewicza

Pruszkowska książnica powstała na fali przemian obyczajowych i społecznych, wyrosłej z idei pozytywizmu, jaka ogarnęła Królestwo Polskie na przełomie XIX i XX wieku. Na terenie całego zaboru rosyjskiego powstawały wtedy licznie bezpłatne wypożyczalnie powszechne, oparte głównie na domowych księgozbiorach, zakładane przez bibliofilów, właścicieli majątków ziemskich, przemysłowców.

Dziś, Książnica Pruszkowska im. H. Sienkiewicza to Biblioteka Główna przy ulicy Kraszewskiego 13, a także 9 autonomicznych filii (w tym trzy przeznaczone wyłącznie dla dzieci) w każdej niemal dzielnicy Miasta oraz Czytelnia Pruskovianów, gdzie gromadzimy i udostępniamy księgozbiór i artefakty związane z historią Pruszkowa.

To, profesjonalny, merytorycznie przygotowany personel bibliotekarzy opiekujący się ponad 174 tysiącami woluminów zebranego księgozbioru, obsługujący 10.817 stałych czytelników i wypożyczający im blisko 200 tysięcy woluminów rocznie. Pruszkowska biblioteka należy do największych bibliotek na terenie województwa mazowieckiego.

Od września 2002 roku, na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Zarządem Miasta i Zarządem Powiatu Pruszkowskiego, przyjęła na siebie dodatkowe obowiązki. Odtąd Książnica Pruszkowska, jako powiatowa i miejska biblioteka publiczna sprawuje nadzór merytoryczny i opiekę metodyczną nad siecią bibliotek powiatu pruszkowskiego.

Najnowsze recenzje

Brak recenzji

Ostatnio ocenione
  • Pójdę sama
    Wakatake, Chisako
  • Piąta pora roku
    Šömen, Branko
lidfin
goliszg_p
zbmak
a.trabinska
natalieekam
Martemi
kamilaosiej421
sylwia.apel9418
anna.rak
dorotal1
byngpl1
kasia.karnas
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo