Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Najnowsze recenzje
1
...
6 7 8
...
14
  • [awatar]
    Olesno GBP
    Powieść Bohumila Hrabala pt. "Obsługiwałem angielskiego króla" to barwna gawęda, stanowiąca swego rodzaju "spowiedź życia". Bohater książki ze swoją mizerną posturą szuje się często nied­owar­tośc­iowa­ny. Przechodzi kolejne szczeble kariery hotelarskiej - od pikolaka poprzez kelnera do milionera i właściciela hotelu. Hotel jak wiadomo to miejsce, gdzie historie tworzą się same, toteż narrator serwuje nam opowieści o rozmaitych tragicznych, wesołych czy też groteskowych wydarzeniach, których świadkiem, a często i uczestnikiem jest nasz bohater. Nasz bohater motywowany jest do pracy chciwością (trochę mniej tym, że pieniądze, choć przede wszystkim miło je mieć, można też wydać na "zbytki") i marzy, by zostać milionerem. Wytyczony cel realizuje konsekwentnie nie bacząc na etyczną stronę swojego zachowania. Barwne opisy dojrzewania w lokalach gast­rono­micz­nych­, tragicznej miłości w czasie wojny i groteskowych, powojennych represji tworzą opowieść, w której każdy może odkryć to co dla niego w życiu najważniejsze.
  • [awatar]
    Olesno GBP
    A gdyby okazało się, że Twoje dziecko może być zamieszane w samobójczą śmierć kolegi? Gdyby okazało się, że twojej rodzinie grozi śmiertelne nieb­ezpi­ecze­ństw­o? Czy umiałbyś pozostawić sprawy ich własnemu biegowi i porządkowi? Czy umiałbyś nie interweniować? Czy umiałbyś zachować spokój…? • „Zachowaj spokój” to powieść, w której niepowiązane ze sobą wątki łączą się w najmniej spodziewany sposób, ukazując dramat zwykłych ludzi zamieszanych w coś, czego znaczenia nie są w stanie pojąć. Każda rodzina ma swoje tajemnice... Rodzice Adama Baye, zaniepokojeni tym, że po samobójstwie kolegi z klasy ich szesnastoletni syn zamknął się w sobie, instalują na jego komputerze program szpiegowski. Śledzą każdy ruch chłopaka, każdy wysłany i odebrany e-mail. Ze zgrozą odkrywają wiadomość przesłaną przez anonimowego nadawcę, który każe mu siedzieć cicho. Czy Adam wie coś na temat samobójstwa? I co ma wspólnego z brutalnym zabójstwem na przedmieściach Nowego Jorku, nad którego zagadką pracuje detektyw Loren Muse? Dlaczego rodziną Baye interesuje się FBI?
  • [awatar]
    Olesno GBP
    Co sprawia, że „Dla mnie to samo” nie jest „książką do poduszki”. Wynik tych rozważań jest dość zaskakujący: „w prozie Agnieszki Drotkiewicz ludzie ciągną ku sobie, ale też manipulują innymi, ranią się bardzo boleśnie i cierpią, nie dorastając do swoich marzeń”. Właśnie te problemy relacji międzyludzkich, przedstawione przez pisarkę w sposób brutalnie rzeczywisty, okazują się problemem dotyczącym każdego z nas. Uczestniczki dyskusji uświadomiły sobie, że trudno jest czytać o sprawach tak bezpośrednio związanych z nami i z naszym codziennym życiem. • Jednak mimo iż książka Agnieszki Drotkiewicz nie jest „książką do poduszki”, jest z pewnością lekturą niezwykle wartościową i uświadamiającą, że słowa, które wypowiadamy, mogą pomóc w komunikacji, mogą wiele wyrazić, ale mogą też głęboko zranić a nawet zerwać budowane przez lata więzi z innymi.
  • [awatar]
    Olesno GBP
    "Przedział dla pań" – to powieść piszącej po angielsku indyjskiej pisarki Anity Nair. Książka ta jest opowieścią o sześciu kobietach jadących pociągiem przez Indie. Punktem wyjścia jest pytanie jednej z nich stojącej przed decyzją zmiany swego życia. 45-letnia niezamężna Akhila zastanawia się: czy kobieta może żyć sama? Nie spełniając oczekiwań rodziny? Poza rolą siostry, córki? Dzieląc ze sobą przedział przeznaczony tylko dla kobiet, bohaterki książki opowiadają sobie historie swego życia. • To symboliczna podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: kim jestem, czego pragnę, dokąd zdążam.
  • [awatar]
    Olesno GBP
    Snuta przez seniorkę rodu historia pięciu pokoleń Scortów toczy się na południu Włoch, w małym, ubogim miasteczku Montepuccio. Zaczyna się w 1870 roku gwałtem dokonanym przez byłego przestępcę, w wyniku którego poczyna się założyciel rodziny Scortów. Przez lata familia będzie nosić skazę swego pochodzenia, nawet szukając szczęścia za oceanem, jednak umiłowanie piękna ojczystej ziemi, praca i szacunek dla życia pomogą Scortom na powrót zadomowić się w tej trudnej, spalonej słońcem krainie, zdjąć ciążącą na nich hańbę, przekazać potomnym „cząstkę mądrości oraz iskierkę radości i szczęścia”. • To napisana z wielkim rozmachem opowieść o korzeniach, cierpieniu i miłości. • To opowieść o ludzkich słabościach, tworzących się mitach i ogromnej sile przeznaczenia i przekleństwa, o ludziach dotkniętych w różny sposób przez los, pragnących pokazać, iż nie są gorsi od innych. Ukazana tu została ponadto ogromna siła ludzkiej zazdrości, mściwości i wiary w przesądy oraz ich wpływ na losy tych najbardziej słabych, choć często najsprawiedliwszych spośród wszystkich mieszkańców. Od samego początku powieści, ukazują się naszym oczom myśli i wewnętrzne przeżycia bohaterów. Przedstawiają oni swoje najskrytsze tajemnice, przemyślenia i uczucia, odsłaniając przed czytelnikiem całe swoje wnętrze. To wszystko sprawia, iż przez cały czas czytania powieści, przeżywamy wraz z bohaterami ich chwile szczęścia, rozczarowania, smutku i często wielkiej rozpaczy. Przez to też "Słońce Scortów" porusza nas do głębi i do głębi wzrusza. Tu nie można nie czuć tego, co czują przedstawione postacie, nie da się nawet na moment przestać myśleć o tym, iż na przykład właśnie dzieje się im krzywda. Przeżywamy wielką ulgę, gdy w życie ludzi wkracza radość, płaczemy, albo chociaż przeżywamy głęboki smutek, gdy los przynosi im kolejne nieszczęście. • "Słońce Scortów" to powieść, obok której nie można przejść obojętnie. Można jedynie przeczytać ją jednym tchem, zachwycić się, głęboko przeżyć i już nigdy o niej nie zapomnieć, bo tak bliska jest sercu i duszy każdego z nas. A po jej skończeniu, musimy chwilę zastanowić się nad losem bohaterów i swoim własnym, tę książkę trzeba bowiem przeżyć naprawdę.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo