Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Najnowsze recenzje
1
...
10 11 12 13 14
  • [awatar]
    Olesno GBP
    „Gargulec” to książka stawiająca tak wiele znaków zapytania, ile dróg przebywają jej bohaterowie w różnych miejscach, w różnym czasie i z różnymi bagażami doświadczeń.
  • [awatar]
    Olesno GBP
    Książka to „ironiczna powieść o wyprawie w głąb - nie tylko siebie. Historia o polskiej prowincji (nie mylić z Prowansją!), o rynku wydawniczym, krytykach i pisarzach, a przede wszystkim o czytelnikach - tych z miast i miasteczek Polski. Główny bohater - Janusz jest bestsellerowym autorem, jednak nie ma złudzeń co do swojej twórczości. Opowiada o ciekawych wyprawach... nie ruszając się z fotela. Pierwszą książkę stworzył, aby wygrać zakład. I nagle - furora, więc napisał kolejne. Właśnie mozoli się nad czwartą, kiedy dostaje intratną propozycję: udział w serii spotkań z czytelnikami. Choć przez ostatnie lata nigdzie nie wyjeżdżał, przyjmuje wyzwanie.” • Książka przedstawia świat pisarzy, autorów i ich spotkań z czytelnikami w sposób przerysowany i karykaturalny. Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie nie zgadzają się z wieloma opiniami autorki. Jako wspó­łorg­aniz­ator­ki wielu spotkań z pisarzami, doskonale wiedzą, że pani Sowa mocno wyolbrzymiła przywary bibliotekarzy i czytelników, z którymi spotyka się bohater jej książki. Klubowiczki stanowczo nie zgadzają się również ze sposobem przedstawienia środowisk wiejskich i mało­mias­tecz­kowy­ch - według autorki miejsc zacofanych i infantylnych.
  • [awatar]
    Olesno GBP
    Lektura tej pozycji zaowocowała wieloma przemyśleniami dotyczącymi ważnych problemów. Książka porusza bowiem kwestie dotyczące (mniej lub bardziej) wszystkich, mianowicie – stratę pracy, odejście męża, bunt dziecka, obniżenie poczucia własnej wartości. Główna bohaterka – Katarzyna, „traci pracę (lub zmuszona jest z niej odejść, zależnie od punktu widzenia) i podejmuje ciężką pracę tytułowej woźnej w jednej z łódzkich szkół rządzonych twardą ręką dyrektorki, niektórym znanej jako Kunegunda Wspaniała. Praca woźnej pozwala Katarzynie, oprócz załatania domowej dziury budżetowej, poznać smak nierównego traktowania ludzi wykonujących pracę fizyczną”. Szereg deprymujących wydarzeń pozwala jednak bohaterce zmienić optykę patrzenia na codzienne problemy – własne i innych ludzi. Pomimo trudnej tematyki, w książce nie brakuje pozytywnej energii i sporej dawki humoru, dzięki czemu nie jest to pouczająca tyrada o sensie życia, a przepełniona prostą, życiową mądrością powieść o zwykłym człowieku.
  • [awatar]
    Olesno GBP
    Życie mężczyzny zrujnowane przez miłość do jednej kobiety. Historia kobiety skrywającej tajemnicę bardziej wstydliwą niż najgorsze zbrodnie. Trudna, budząca kontrowersje miłość. Problem strażniczek w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Dramat odbierania dzieci rodzicom i wychowywania ich w duchu hitleryzmu. • To tematy niełatwe, ale żyjące w podświadomości każdego z nas. Wywołujące pewien niesmak, ale budzące również skrywane głęboko uczucia – poczucie winy, wstydu, potrzebę bliskości drugiej osoby. • Nostalgiczna, wywołująca bunt i niezrozumienie, smutna, zmuszająca do rozmyślań, na długo zapadająca w pamięci – za taką należy uznać książkę Bernharda Schlinka pt. „Lektor”
  • [awatar]
    Olesno GBP
    Lekturę książki można porównać z przeglądaniem starych, wyblakniętych fotografii – zamazanych, nieczytelnych, przedstawiających obcych ludzi, a jednak fascynujących i pociągających tajemniczością. „Powrót do Nałęczowa” to podróż do przeszłości, do świata, który odszedł, ale z którym wiążą się wciąż jeszcze żywe wspomnienia. • Głównej bohaterce książki, Annie, „wydaje się, że wszystko w życiu ma już zaplanowane. Wykonuje wolny zawód, który daje jej dużo satysfakcji, ma partnera, z którym tworzy bezpieczny i wygodny dla obu stron związek na odległość. Jednak nie czuje się szczęśliwa. Nie potrafi odnaleźć się we współczesnym świecie. Zawsze była mocno związana z babką, ciotkami i rodzicami. Niestety wszyscy już nie żyją. Annie pozostały jedynie stare zdjęcia, pamiątki, wspomnienia i mieszkanie, w którym kryją się duchy przeszłości. Jednak pewnego dnia Anna otrzymuje niezwykłą szansę. Trafia do rodzinnego Nałęczowa, a konkretnie do 1932 roku. Wkrótce dowie się, że podróżowanie w czasie jest ekstremalnie niebezpieczne… dla serca. Romantyczna i urzekająca opowieść o sile rodzinnych więzi, magii miłości, poszukiwaniu szczęścia i swojego miejsca na ziemi.”
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo