Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 61 25 00 401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1
...
9 10 11
...
42
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Wszystko zaczyna się od przypadkowego postrzału na integracyjnym festynie. Czeski policjant zabija caaakańskiego chłopca, co doprowadza do wybuchu zamieszek w mieście. Tragedia wydobywa na wierzch podskórne uprzedzenia Czechów dotyczące Caaaków – mniejszości narodowej mieszkającej na terenie kraju (podobno jedzą koty, wytapiają smalec z dzikich zwierząt i potrafią czarować trzecim okiem). Troje bohaterów – pankówy Janka i Marie oraz Amerykanin George – przemierzają czeskie miasta, we wrzącej atmosferze rodzącego się buntu szukając winnego. Groteskowa, niewielka objętościowo powieść Hund jest wypełniona aluzjami do aktualnych problemów społecznych. To druga książka po znakomitym debiucie pt. Psy ras drobnych, za który pisarka otrzymała Nagrodę im. Josepha Conrada oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdynia.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Niemożliwa para to prosta, choć ujmująca historia o dorastaniu, naprawianiu błędów i o dawaniu drugiej szansy. Troje głównych bohaterów na pozór różni wszystko. Gideon jest gwiazdą amatorskiego teatru i najp­opul­arni­ejsz­ym chłopakiem w szkole. Iris to złośliwa bogaczka, która nieświadomie odpycha od siebie każdego, kto się do niej zbliża. Wyjątkowo dojrzała Claudia bardzo serio traktuje naukę, rodzinę i przyjaźń. Okoliczności sprawiają, że wszyscy troje angażują się w wystawienie szkolnej adaptacji Snu nocy letniej Szekspira. Połączą ich: gry komputerowe, głęboka (i pełna ironii) przyjaźń a nawet romantyczna miłość. Przez niemal 400 stron bohaterowie budują relacje, psują i naprawiają przyjaźnie, głębsze uczucia oraz dojrzewają do trudnych decyzji. Dla wielbicieli powieści young adult i nie tylko!
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Był całkiem zwyczajny dzień. Niewiele się działo. Błądziłem po plaży, niestrudzenie uzupełniając swoją kolekcję kapsli i bez szczególnego powodu przystanąłem, by spojrzeć w górę. I wtedy właśnie pierwszy raz ja zobaczyłem. Kim (lub czym) jest Zguba? Dlaczego wydaje się nie pasować do otoczenia? Dlaczego nikt po nią nie przychodzi? Główny bohater wędruje z osobliwym stworzeniem po mieście i próbuje mu pomóc, ale ani w domu, ani nawet w ogrodowej szopie Zguba nie potrafi się odnaleźć. Z pomocą przychodzi pewne ogłoszenie, które obiecuje szybkie pozbycie się „problemu”. Tylko… czy łagodne stworzenie faktycznie nim jest? Książka w niewielu słowach mieści w sobie historię rodzącej się relacji, troski o drugą istotę i apel o nieobojętność. Warstwa wizualna odsłania przed czytającymi miejską betonową dżunglę, w której znaki, labirynty i postacie tworzą tajemniczy nastrój. Na podstawie Zguby Shaun Tan zrealizował nagrodzony Oscarem film animowany.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    „Kąkol” to pełna uroku powieść, której kanwą są wakacje na wsi i skomplikowane relacje międzyludzkie. Narratorką jest kilk­unas­tole­tnia­ dziewczyna, która wraz z całą rodziną przyjeżdża do dziadków na wieś, by spędzić w ciasnym, zimnym domu dwa letnie miesiące. Czytelnicy śledzą rodzinne niesnaski, zawiązujące się przyjaźnie i napięcia wynikające ze społecznych różnic. Dla narratorki jest to jednak czas niezwykły, niemal baśniowy. Odbicie jej spojrzenia na świat odczytujemy w języku: zachwyt smakami i zapachami natury oraz plastyczne metafory sprawiają, że „Kąkol” czyta się jednym tchem, a wrażenie jakie pozostawia lektura, przypomina słodko-gorzkie wspomnienia nastoletnich wakacji.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Książka Emmy Strack kompleksowo przedstawia młodym czytelnikom i czytelniczkom problem dyskryminacji, opierając się na konkretnych dokumentach (m. in. Deklaracji praw człowieka i obywatela) oraz przywołując dane z badań. Choć brzmi to jak naukowe opracowanie, „Dyskryminacja” jest napisana prostym, klarownym językiem. Dzieło, przedstawiając rozmaite przejawy dyskryminacji, czyli odrzucania drugiego człowieka ze względu na to, kim jest, uwrażliwia na prześladowanie jednostek i grup społecznych. Autorka podzieliła swoje kompendium na rozdziały dotyczące pochodzenia, wyglądu, tożsamości, stanu zdrowia oraz przynależności grupowej. Książkę zamyka lista instytucji i organizacji walczących z prze­ślad­owan­iami­ – może ona służyć za pomoc, a jednocześnie uświadamia ogromny wymiar problemu. „Dyskryminacja” jest świetnym punktem wyjścia do rozmowy z młodym czytelnikiem oraz zachętą do refleksji nad podstawowymi wartościami.
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
stmejza
n.dutkowska
MartaMonika
bepiatek
leszekrozewicz709
ka1cha
Selandrea
akdtm
alawacala459
iwonasek45
krystyna.marek1
anna.nap
aniazbrowskagawlak
nicky.g1299
Pawel_T
beata.poziomka2
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo