Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 61 25 00 401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1
...
32 33 34
...
42
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    To kolejna świetna książka autorki "Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek". Tym razem rolę główną w jej opowieści odgrywają sprytne kuny wprost z warszawskich Bielan. Ci zwierzęcy bohaterowie to niezwykle sympatyczne stworzenia, które wbrew pozorom żyją w miłej i zgodnej atmosferze z ludźmi. No, może niezupełnie wszystkimi… Pełnią rolę raczej sprytnych detektywów, którzy pomagają dobrym, z kolei przeciwstawiają się tym złym i nieuczciwym. W związku z tym, czasem w imię wyższej konieczności zniszczą komuś np. kable w osiedlowym samochodzie. Akcja w tej książce jest naprawdę wartka. Mnóstwo przeróżnych gagów stanowi znacznie większą atrakcję dla dzieci niż inne, zwykłe opowieści tak bardzo do niej podobne. Oprócz wątku o charakterze dete­ktyw­isty­czny­m ogromne zainteresowanie mogą wzbudzić wprowadzone przez autorkę uwagi o kulturze jedzenia. Kuny to zwierzątka, które niewątpliwie lubią dobrze zjeść. W opowieści otwierają więc własną restaurację, która odnosi pełen sukces. Wokół tej tematyki zbudowana została sensacyjna intryga, która przeplata się z wieloma ciekawymi przepisami kulinarnymi. Z całą pewnością jest to znakomita, pełna dynamizmu i dobrego dowcipu książka dla całej rodziny.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    "Biblioteka dusz" to już trzecia książka z serii o "Osobliwym domu pani Peregrine". Na samym początku tej intrygującej historii jej główny bohater Jacob nie wierzył zupełnie w nic. Raczej sceptycznie podchodził do wszelkich anegdot o siłach nadp­rzyr­odzo­nych­, duchach, różnego rodzaju potworach i innych tym podobnych paranormalnych bzdurach. Szybko jednak jego punkt widzenia uległ zmianie. W chwili obecnej szesnastoletni Jacob, pełen potężnej mocy wyrusza na ratunek swym towarzyszom uwięzionym w pilnie strzeżonej twierdzy. Wraz z nim w wyprawie bierze udział władająca ogniem Emma Bloom, a także pies tropiący Addison MacHenry. Bohaterowie ze współczesnego Londynu mają zamiar dotrzeć do najbardziej parszywego zakamarka wiktoriańskiej Anglii, za jaki uchodzi labirynt zaułków Diabelskiego Poletka. Jest to miejsce, w którym raz na zawsze zostanie przesądzony los wszystkich osobliwych dzieci z całego świata. Książka ta, jak i dwie wcześniejsze prócz emocjonującej dawki fantastyki ma do zaoferowania wiele niep­ubli­kowa­nych­ fotografii sprzed wielu lat, tworząc tym samym wyjątkowo spójną całość.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    "Rezydencja" to pierwsza publikacja, która odkrywa tajemnice Białego Domu. Dzięki jego byłym pracownikom poznajemy sekrety rodzinne Kennedych, Reaganów, Bushów, Clintonów, a także Obamów. Tak naprawdę tylko byli pracownicy tej najbardziej strzeżonej rezydencji świata najlepiej znają wszystkie związane z nią anegdoty i skandale… Personel nie zmieniał się w nim przez długie lata, natomiast wszystkie prezydenckie rodziny były jedyną zmienną w jego murach. Dziś, to właśnie byli kamerdynerzy oraz pokojówki Białego Domu odsłaniają kulisy jego codziennego życia. Ujawniają fakty dotyczące zdrad Kennedy’ego. Wspominają o katastrofie 11 września z całkiem innej perspektywy niż ta, którą dotychczas poznaliśmy. Opowiadają też o obecnej Prezydentowej Michelle Obamie, która mimo całego tego zgiełku za wszelką cenę stara się zapewnić swoim dzieciom normalne życie. Wszelkie informacje zawarte w tej publikacji to całkowicie rzetelne fakty, będące rezultatem wieloletnich rozmów prze­prow­adzo­nych­ przez dziennikarkę z członkami personelu, pierwszymi damami, jak i samymi rodzinami prezydenckimi.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    "Ekonomia" to zdecydowanie wyjątkowa książka dla każdego, która może stanowić doskonałą konkurencję dla słynnych Zaskórniaków Grzegorza Kasdepki. Czy wiecie skąd się biorą pieniądze i dlaczego ciągle nam ich brakuje? Dlaczego jedni ludzie mają ich więcej, a inni nieco mniej? Czym takim jest budżet państwa i do czego służy? Co to takiego podatek i z jakiego powodu musimy go płacić? Dlaczego gospodarka raz się rozwija, innym znów razem stoi w miejscu? Co należy zrobić, gdy w naszej śwince skarbonce nie pobrzękuje żadna nawet najmniejsza moneta? Może warto wówczas założyć własną firmę? Wszystkie te trudne słowa związane są właśnie z ekonomią. Co to takiego? Przekonajcie się sami, bo naprawdę warto. Choć jest to książka o nieco naukowym charakterze z całą pewnością spodoba się każdemu dziecku. To wiedza przekazana z dużym humorem, zilustrowana za pomocą przewrotnych rysunków. Mamo, tato przeczytajcie ją koniecznie swym małym bystrzakom, może też uda Wam się wzbogacić swoją wiedzę.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    "Cień góry" to brawurowa kontynuacja powieści Shantaram, która została zainspirowana autentycznymi wydarzeniami. Po dwóch latach od wydarzeń opisanych na jej kartach możemy ponownie śledzić dalsze losy bohaterów. Główna postać – Lin stracił dwie najważniejsze osoby w swoim dotychczasowym życiu. Pierwszą z nich był niejaki Kadirbaj przewodnik duchowy, natomiast drugą Karla jego ukochana, która niestety została poślubiona przez pewnego hinduskiego potentata medialnego. W końcu szmugler Lind wraca do znacznie bardziej zmienionego w tej chwili Bombaju. Nie ma w nim już jego przyjaciół, ponieważ wyruszyli oni w dalszą drogę. Miasto dzięki nowym przywódcom mafijnym stało się tryskającym źródłem coraz brutalniejszych interesów. Natomiast słynny święty człowiek podważa wszelką zdobytą przez Linda wiedzę. Zarówno tą dotyczącą życiu, jak i miłości. Bohater jest zagubiony. Musi na nowo znaleźć sobie miejsce w przerażającym Bombaju, który rządzi się własnymi, okrutnymi prawami. Nie może od tak z niego uciec. Nie pozwala mu przecież na to złożona przed laty fatalna obietnica oraz kobieta, którą cały czas zdaje się kochać…
W trakcie czytania
Brak pozycji
stmejza
n.dutkowska
MartaMonika
bepiatek
leszekrozewicz709
ka1cha
Selandrea
akdtm
alawacala459
iwonasek45
krystyna.marek1
anna.nap
aniazbrowskagawlak
nicky.g1299
Pawel_T
beata.poziomka2
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo