• "Ale auta!" to bez dwóch zdań odjazdowe historie samochodowe. Napisane z dużą dozą humoru, bez wikłania najmłodszych w całe mnóstwo bezsensownych dat czy cyfr dotyczących parametrów technicznych prezentowanych automobili. Michał Leśniewski w sposób bardzo przystępny przekazuje wiedzę na temat historii motoryzacji z uwzględnieniem wyłącznie najważniejszych z niej faktów. Dzięki krótkim anegdotom maluch łatwo przyswaja pewne fakty, które go interesują, zadaje pytania, jest dociekliwy i baaardzo zainteresowany kolejnymi opowieściami. Trudno jest się oderwać od lektury. Jaki jest samochód z reguły każdy widzi, ale fajnie jest się dowiedzieć dzięki komu i w jaki sposób osiągnął on obecny kształt i wymiar. Dziś ich obecność jest nieoceniona. W sposób znaczny przyczyniły się do podniesienia komfortu życia każdego z nas. Historia nadal ewoluuje i kto wie czym będziemy jeździ chociażby za 20 kolejnych lat... Ale o tym zapewne opowie przyszłym pokoleniom ktoś zupełnie inny. Oby w tak doskonały sposób jak autor tejże publikacji. Polecam małym i dużym lekturę, bo naprawdę warto.
  • świetnie opisana historia motoryzacji, sporo czytania, podoba nam się graficznie. Spodobało się nam na tyle że kupimy swój własny egzemplarz. Prawie 4ro latek zachwycony. Myślę że dla starszych dzieci tym bardziej.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo