• „Cisza białego miasta” to pierwsza część hiszpańskiej trylogii o mieszkańcach malowniczej Vitorii. Po dwudziestu latach w Vitorii najp­rawd­opod­obni­ej znów pojawił się seryjny morderca. Tylko jak to jest możliwe, skoro oskarżony o wcześniejsze zbrodnie Tasio Ortiz de Zárate odsiaduje za nie wyrok w więzieniu? Podwójne morderstwa, które znów wstrząsają mieszkańcami okolicy są łudząco podobne do tych wcześniejszych… Ludzie są przerażeni, żyją w ciągłym strachu. Śledztwo trwa, a komisarz Unai zwany „Krakenem” robi wszystko, żeby nie dopuścić do kolejnych zbrodni. Rzekomej pomocy w tej sprawie udziela mu nikt inny jak sam Tasio. Jest nędznym manipulatorem czy rzeczywiście stara się pomóc profilerowi? Unai z każdym dniem coraz bardziej przekonuje się o tym, że sprawa ta jest znacznie bardziej złożona niż zakładał. Podejrzani się mnożą, a dowodów i zbrodni jest coraz więcej, przy czym efektów śledztwa brak… Akcja w sposób znaczny nabiera tempa dopiero w momencie, gdy bliźniacy Tasio i Ignasio znikają bez śladu… i w białym mieście zapada „martwa cisza”. • Cóż można powiedzieć o tym kryminale??? Hmmm… Pomysł na fabułę dość dobry, mnóstwo barwnych postaci, ale niestety akcja momentami jak dla mnie mało wartka. Niektóre wątki też niepotrzebnie zostały dosłownie „rozwleczone” na kilka rozdziałów bez jakiegokolwiek ich istotnego znaczenia dla całości utworu. Z uwagi na fakt, że czytając tą książkę częściej czułam się nią znużona niż zainteresowana to niestety nie będę dalej kontynuowała czytania tej trylogii. Myślę, że ta jedna część w zupełności mi wystarczy. Uważam, że jest to pozycja jednak nieco przereklamowana.
  • DOSKONAŁOŚĆ „Cisza białego miasta” to dopracowana literacka uczta. Owiane aurą tajemnicy zwroty akcji podsycają ciekawość. Powroty do przeszłości dają chwilę oddechu od pędzącej fabuły. Nie można się oderwać od bezbłędnie nakreślonych przez autorkę zdań, obrazów i wywodów. Absolutnie fantastyczny warsztat pisarski i zasługująca na uwagę skrupulatność. • Nie mozna sie oderwac!!!
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo