• Dla mnie to dzieło, którego myślą przewodnią jest swego rodzaju opowieść, historia ruchu i turystyki, muzealnictwa oraz wszelkie ich odmiany z nutką tajemniczości oraz pytań bez odpowiedzi. Historie, które szczególnie zapadły mi w pamięć to ta o małżeństwie wracającym z Chorwacji z piętnem zaginiecia; czy córki afrykańskiego sługi na dworze cesarza, która walczy aby zabrać z widoku publicznego jego wypchane ciało i móc pochować ojca z szacunkiem; oraz esej o konserwowaniu organów ludzkich jak również opowieść o matce niep­ełno­spra­wneg­o syna, która dołącza do tytułowych Biegunów aby uciec od swojego dotychczasowego życia. W ksiażce zawartych jest wiele esejów, ale tylko kilka z nich co jakiś czas powraca ze swym dalszym ciągiem opowieści, zupełnie jak kolejny odcinek serialu w gąszczu programów informacyjnych, aby wciagnać nas w inną czasoprzestrzeń.
  • Olga Tokarczuk prowadzi swoje opowieści meandrycznie, nie szczędzi czytelnikowi trudnych emocji, trwa przy nim i daje oparcie.
  • Niesamowita książka wybitnej polskiej pisarki. Wyszukany i niebanalny język oraz wyostrzona spos­trze­gawc­zość­ autorki. Uczy, ciekawi, dotyka, pokazuje, wyjaśnia, jednocześnie zadaje pytania i skłania do refleksji. Bogata, różnorodna i otwarta na interpretacje. Pozycja naprawdę warta przeczytania!
  • Ciekawie napisana książka. Wiele wątków i pytań bez odpowiedzi.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo