• Książka jest naprawdę ciekawa. Wciąga już od pierwszego rozdziału. Opowiada ona o dziewczynie - nastolatce, która jako trzyletnia dziewczynka została zaadoptowana. Nic nie wie o swoich prawdziwych rodzicach, o swojej przeszłości. Pewnego dnia praca domowa zmusza Lauren do odkrycia prawdy. Zaczyna się od strony internetowej, gdzie znajduje osobę podobną do niej, ale o imieniu Marta. Jak się potoczyły losy i czy to była ona, nie zdradzę Wam. Polecam ! :)
  • Bohaterką książki jest czternastoletnia dziewczyna o imieniu Lauren, która jako trzyletnie dziecko została adoptowana. Do tej pory wiodła spokoje życie ze swoimi rodzicami i młodszym bratem Rorym. Nigdy przedtem nie zastanawiała się nad swoją adopcją. Do rozważań na ten temat zmusza ją zadanie domowe, którego temat brzmi: "Kim Jestem?". Wszystko zaczyna się od przemyśleń i szukania prawdy o przeszłości, skąd tak naprawdę pochodzi, kim są jej prawdziwi rodzice, co takiego musiało się wydarzyć, że ją porzucili? Odpowiedzi na nurtujące ją pytania próbuje doszukać się w rozmowach z przybranymi rodzicami, jednak jej pytania wzbudzają w nich niepokój i wściekłość, ich dziwne zachowanie dodatkowo podsyca w niej chęć odkrycia tajemnicy, dlatego Lauren postanawia działać na własną rękę. • Odwiedzając stronę internetową na temat zaginionych dzieci, znajduje zdjęcie dziewczynki, która zaginęła mając trzy lata i nazywa się Marta Lauren Purditt, jednak są pewne nieścisłości co do daty i miejsca urodzenia. Informacje zamieszczone w sieci mobilizują dziewczynę do dalszych działań. W poszukiwaniu prawdy pewnego dnia Lauren wraz ze swoim najlepszym przyjacielem ucieka z domu i rozpoczyna śledztwo, narażając się na wiele niebezpieczeństw. • Kim są prawdziwi rodzice Lauren? Czy ta zaginiona dziewczynka z ogłoszenia to ona? Kim jest prawdziwa matka nastolatki? Zaginiona to poruszająca powieść, która wywołuje w czytelniku całą gamę silnych emocji. Książka zarówno dla nastolatków jak i ich rodziców. Autorka porusza trudny temat adopcji, handlu dziećmi, jak również fałszowania dokumentów.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo