• Głównym bohaterem tej książki jest niejaki Kve Keeley. Wesoły chłopak, który nad życie swe uwielbia wszelkie gry komputerowe oraz telewizyjne. W jego mieście wkrótce zostanie otwarta nowa biblioteka. Do tej pory temat książek był Kve zupełnie obojętny, żeby nie powiedzieć całkowicie obcy. Jednakże gdy przypadkiem chłopiec dowiaduje się, że budowę tej biblioteki ufundował największy jego idol, Luigi Lemoncello autor gier komputerowych Kyle za wszelką cenę chce uczestniczyć w otwarciu tego obiektu. Udaje mu się wygrać szansę jako jednemu z dwunastu dzieci wzięcia udziału w zorganizowanej przez Lemoncella dla swych gości nocy w bibliotece, podczas której będzie zabawiał ich zagadkami i grami. Rano okazuje się, że drzwi od biblioteki są zamknięte na klucz, a tajnej drogi ucieczki z niej strzeże wiele ukrytych tropów i zagadek, które trzeba odgadnąć! Jakie są zasady tej gry? Z jakimi przeszkodami będą musieli zmierzyć się młodzi bohaterowie? Czego dowiedzą się o sobie samych? "Biblioteka pana Lemoncella" to niezwykle ciekawa i pełna fantazji lektura, przy której każdy może dobrze się bawić i sam łamać sobie głowę nad kolejnymi zadaniami, z którymi przyjdzie się zmagać bohaterom.Gorąco polecam.
    +2 trafna
  • W mieście Alexandriaville w stanie Ohio zburzono publiczną bibliotekę, aby wybudować na jej miejscu parking. Młode pokolenie dorasta nie znając przyjemności swobodnego buszowania wśród bibliotecznych regałów. Postanawia temu zaradzić Luigi Lemoncello, ekscentryczny milioner, właściciel wytwórni gier komputerowych, urodzony i wychowany właśnie w tym miasteczku. • Nowa biblioteka, pełna cudów niewidzianych, jest już gotowa na oficjalne otwarcie. Fundator zaprasza „dwanaścioro dwunastolatków, którzy napiszą najlepsze eseje na temat: Dlaczego cieszę się z nowej miejskiej biblioteki?” na zamkniętą nocną imprezę. • Po ekscytującej nocy okazuje się jednak, że drzwi wciąż pozostają zamknięte. Pan Lemoncello ma dla nich zadanie – kto pierwszy znajdzie wyjście z biblioteki, ten weźmie udział w reklamach jego najnowszych gier. Stawka jest wysoka, a nie wszyscy chcą współpracować. • Ciekawa, szybko tocząca się akcja. Dla mnie sama biblioteka była trochę jak z filmu science-fiction, mocno jednak nierealna, a najciekawsze jednak same relacje między głównymi bohaterami. Choć o jakimś głębszym rysie charakteru któregokolwiek z nich można zapomnieć. • Szybka, lekka przygodówka, z efektami specjalnymi.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo