• Maja Sablewska to menedżerka gwiazd, była jurorka programu X Factor, a także stylistka. W tym roku wyszła jej druga książka, którą wydało G+J. Tytuł nosi nazwę „Sposoby na zdrowy styl życia według Mai Sablewskiej”. • Książka to typowy poradnik na temat odżywiania i prowadzenia zdrowego trybu życia. Maja, która jest tu narratorką, opowiada na własnym przykładzie jak zmienia się ciało kobiety, która poddana jest dużemu stresowi i pracuje od rana do nocy. Złe nawyki żywieniowe i brak ruchu to główna przyczyna nie tylko nadwagi, ale też złego samopoczucia. Poza tym Maja opowiada o dietach, które podejmowała, wymienia ich zalety i wady (głównie). Jednak w jej życiu nastąpił przełom – dzięki wizycie u dietetyka i ćwiczeniom z prywatnym trenerem odzyskała nie tylko figurę, ale też poczuła się świetnie. Tym właśnie chce się z nami podzielić, opowiadając swoją historię, przytaczając przykłady i dając przepisy na dania, które sama jada. • Książka jest napisana w sposób prosty, Maja zwraca się do czytelnika jak do znajomego, z którym nie widziała się jakiś czas, ale chce mu opowiedzieć o tym, co się zmieniło. Zaprasza nas do swojego prywatnego świata, w którym pokazuje jakie miała problemy ze zdrowiem i jak się czuła podczas różnych etapów swojego życia. • Wielki plus to na pewno narracja. Maja napisała książkę sama, dlatego więź, którą czuje czytelnik z autorem jest bardzo ważna. Poza tym jest tu wiele zdjęć, które nadają książce charakteru. Dodatkowo to, co mi się bardzo podobało to różnorodne przepisy, które możemy znaleźć w tej pozycji. Warto też zwrócić uwagę na liczne tabelki i zasady, które pojawiają się w książce – przypominają one o najważniejszym według autorki. Co ciekawe, na końcu pojawiły się też inne osoby, które zostały poproszone przez autorkę o wydanie opinii na temat ich zasad zdrowego stylu życia. • Minusy też są. Nie podobało mi się, że dwa razy w książce zostało powtórzone niemal to samo zdanie, użyte w innym kontekście. Typowe kopiuj-wklej, bez sensu zapełniające strony. Samego tekstu jest tu mało, więcej jest za to zdjęć (cóż, są śliczne, ale wolałabym przeczytać więcej rad na temat zdrowego stylu życia). Nie wiem też czemu mają służyć strony, z tytułami kolejnych działów – zabierają tylko kartki, które mogłyby być przeznaczone na coś innego. • Książkę czyta się przyjemnie i szybko – treść przypominała mi nieco dziennik, lub wpis z bloga, dlatego z łatwością się to chłonie. Zdjęcia ogląda się przyjemnie, są kolorowe i radosne. • Komu polecam książkę Sablewskiej? Tym, którzy chcą znać podstawowe rzeczy, które pomogą im w zdrowszym funkcjonowaniu. Przyda się też tym, którzy szukają pomysłu na zmianę w swoim życiu. Na pewno fani tej pani sięgną po nią bez namawiania. Spodoba się wam, jeśli macie wolny wieczór i szukacie czegoś lekkiego.
  • Moda na zdrowy styl życia, dietę. Kilka podpowiedzi autorki Mai Sablewskiej o zdrowym żywieniu, które opisuje ze swojego doświadczenia w oparciu o rady dietetyków i lekarzy. Dużo ilustracji.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo